Son Dakika Rize Haberleri Güncel Haberin Adresi.


  • 05 Eylül 2019, Perşembe 15:26
OrhanYAZICILAR

Orhan YAZICILAR

Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları Ne Kadar Verimli Oluyor?

ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ÇALIŞMALARI NE KADAR VERİMLİ OLUYOR?...

Bilindiği gibi Eylül ayı okulların, yani Eğitim-Öğretimin başladığı aydır. Dolayısıyla 1 Eylül itibariyle uzun tatil süresi öğretmenler için bitmiş olur. Tüm Öğretmenler 2 Eylül Pazartesi günü bulundukları okullardaki görevlerine başlamış oldular.

Geçmişte öğrencilerin derslere başlaması, Eylül ayının ikinci haftasında olurdu. 1 Eylülde göreve başlayan Öğretmenler iki hafta boyunca mesleki çalışmalara yaparak yeni öğretim yılına hazırlanırdı. Oysa bu yıl okulların açılışı bu yıl ilk defa Eylül’ün 2. Haftasına çekildiği için öğretmenlerinde mesleki çalışmaları Eylül ayının ilk haftası ile sınırlı kaldı.

Bu durumda bu yıl mesleki çalışmalar 2-6 Eylül tarihleri arasında 5 gün gibi kısa bir sürede yapacaklar, yaptılar… Bu mesleki çalışmaların içeriği genel olarak bakanlıkça belirlenip, illere gönderilir. Ancak illerde kendi özel durumlarına uygun olan çalışma alanları seçerler.

Tabii ki, bu benzer çalışmayı da  o yılın ders yılı sonunda Haziran ayında da tekrar yaparlar.

Yıllardan beri; benim de Emekli Eğitimci olarak yaşadığım olay, okullarımızda yapılan bu çalışmaların ne kadar verimli olup olmadığı, doğrusu her zaman tartışılırdı. Her yıl benzeri konuların işlenmesi öğretmenler içinde sıkıcı olmaktan öteye gitmediği bir gerçektir.

Bu yıl da okullarımızda yapılması planlanan mesleki çalışmaların amacını ve alanlarını bakanlık şöyle planlamış.

Ben ayrıntıya girmeden ana başlık olarak şöyle kısaca açıklayayım…

MESLEKİ ÇALIŞMALARIN AMAÇLARI..

MESLEKİ ÇALIŞMALARIN İÇERİĞİ VE MÜCADELE EDİLECEK KONULAR….

Dediğim gibi bütün bunların ayrıntıları maddeler halinde tüm okullara bildirilmiştir.

Ancak; bu tür çalışmalar şurda 5 günle kısıtlı değil de, yıl sonu değerlendirme çalışmaları sırasında ele alınmış olunsaydı daha çok verimli sonuç alınırdı.

Aksi halde yapılan bu tür çalışmalar; 1 Eylülde Okullarında görevlerine başlayan öğretmenleri, derslerin başlayacağı güne kadar oyalamaktan başka hiçbir işe yaramaz…

Orhan YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık