Son Dakika Rize Haberleri Güncel Haberin Adresi.


  • 18 Eylül 2019, Çarşamba 17:22
İsmetKÖSOĞLU

İsmet KÖSOĞLU

Bölge Tarihine Işık Tutan Çok Önemli Bir Çalışma

Bölge Tarihine Işık Tutan Çok Önemli Bir Çalışma

Milli Mücadelede Erzurum 2 Cilt Olarak Ervak Yayınlarından Çıktı.

Milli Mücadeleyi başlatmak için 100 yıl önce Erzurum’da başlatılan kurtuluş ateşi 1140 sahifelik 2 ciltlik abide bir eserde toplandı.

Yayınladığı eserlerle Bölge Tarihine ve Erzurum kültürüne sahip çıkan ERVAK Vakfı 2 ciltlik muhteşem eseriyle geçmişten geleceğe önemli vesikaları okuyucuyla buluşturdu. Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadelenin 100 yılı anısına hazırlanan 1140 sahifelik iki ciltlik kitap birçok belge ve bilgiyi kapsıyor. ERVAK Kültür Yayını olarak basılan kitabın editörlüğünü Prof.Dr. Yavuz Aslan ve Doç.Dr. Tolga Başak yaptı. Birbirinden değerli araştırmacı bilim adamının seçilmiş makale ve bildirilerine yer verilen kitapta sunuş yazısını ERVAK Başkanı Erdal Güzel yazdı.

ERVAK Başkanı Ecz. Erdal Güzel sunuş yazısında ‘Mustafa Kemal 16 Mayıs 1919 da İstanbul’dan Samsun’a giderken binmiş olduğu Bandırma vapurunda arkadaşlarına ‘bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. Bildikleri tek şey maddedir. Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz Anadolu’ya silah ne cephane götürmüyoruz. Biz ideal ve iman götürüyoruz ’diyerek Milli Mücadele yolundaki inancı ve ilkeyi özetliyordu. Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu bağımsızlık meşalesi Erzurum’da alevlenmiş ve tüm Anadolu’yu aydınlattığı gibi mazlum milletlere de esin kaynağı olmuştur. Erzurum ilk sesi haykıran şehirlerin başında geliyordu. Dadaşların ileri gelenleri bir araya gelerek ‘Vilayat-ı Şarkiye Ermenistan olamaz’ diye dünyaya haykırmışlardı.

Erzurum vilayet kongresi milli mücadelenin ilk kararlı hareketlerinden biri olarak tarihe geçmiş ve ilerde yapılacak olan 23 Temmuz Erzurum kongresinin temelini oluşturmuştu.

Tarihi sorumluluk bilinciyle görev yapan Erzurum Kalkınma Vakfı “Tarih geçmişi unutanlar için bir hatırlatmadır’ gerçeğinden yola çıkarak bu önemli konunun tekrar hatırlanması ve gelecek nesillere aktarılması için Milli Mücadelenin ve 23 Temmuz Erzurum Kongresinin 100.yılında ‘Birinci Dünya Savaşı ve Mili Mücadele’de Erzurum’ isimli bu kitap hazırlanmıştır. Seçilmiş makale ve bildirilerden oluşan bu kitap iki bölümden ibaret olup, Erzurum’un işgali, Ermeni mezalimi, Muhacirlik, Azerbaycan Türklerinin Erzurum ahalisine yaptıkları yardımlar, Erzurum’un kurtuluşu, Teşkilat-ı Mahsusa, Erzurum’da Müdafaai Hukuk Cemiyetinin kuruluşu, Erzurum kongresinin hazırlık safhası, Erzurum kongresine katılan delegeler, Heyet-i Temsiliye Erzurum Kongresi, Erzurum kongresinde Mustafa Kemal gibi, çok sayıda başlıklı yazılar ye alıyor” dedi.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık