ÜLKEMİZİN İDARESİNDE VE MİLLETİMİZİN GELECEĞİNDE Kİ BEKLENTİLER
Engin MÜFTÜOĞLU

ÜLKEMİZİN İDARESİNDE VE MİLLETİMİZİN GELECEĞİNDE Kİ BEKLENTİLER

2003 yılında Ankara'ya yerleşmem sonrası bu güne kadar ülkenin yöneltildiği, siyasetçilerin ve bürokratların gerçek yüzünü görmem sonrası eyvah dediğim ve ülkemizin ayakta durmasının en büyük nedenlerden birinin saf temiz Anadolu insanın duası olduğunu kabul etmiş biriyim.

Yazıma niye bu kadar karamsar başladım ;

Milletvekilleri seçilmiş olduğu dönem ve sonrasında milletvekilliği maaşını almasını, ailece devletin her türlü imkanlarından en iyi şekilde vıp den faydalanmasını biliyor , ancak ülke meseleleri ile değil kendi özel işleri ile ilgileniyor, onun bunun farklı işleriyle milletvekili ünvanı ile çözüm arıyor menfaat elde etmeye çalışıyor.
Bürokratlar ise, makamını kaybettikten sonra ya mevcut hükümeti eleştiriyor, yada eski milletvekilleri gibi iş takipçiliği yapıyor.
Özel şirketlerde, danışman koordinatör vb görevlerde eski bakanlar, eski milletvekilleri, eski bürokratlar var.Eski bakanların eski milletvekillerin ne kadarında ne kadar iş tecrübesi var ki, danışman, koordinatör gibi ismi var ama net bir iş tanımı olmayan görevlerde bulunuyorlar.

Aslında bu veya benzeri olumsuzluklar, toplum olarak henüz tam olarak demokrasiyi anlayamamış, yaşayamamış ve kültürünü gereğini idrak edememiş olmamızdan kaynaklanıyor.Tabi ki eğitim seviyemiz ayrıca çok büyük etken.Bunun yanı sıra toplum olarak ekonomik özgürlüğümüzün olmayışı, birilerine muhtaç olmamız büyük harflerle yazılmalı.

Ülkeyi yönetmeye talip olanların, partisine değil ülkeye faydalı olabilecek kişileri, ama bakan, milletvekili, bürokrat olarak görevlendirmeli, siyasi parti liderlerinin de tabandan gelen isteklere göre parti teşkilatlarını dizayn etmeli.

Toplumumuzun eğitim ve kültür seviyesi her ne kadar istenen seviyede değilse dahi, insanlarımıza algı operasyonu direkt etkileme gibi yönlendirme yapılmadığı takdirde seçme seçilme konusunda en doğrusunu yapacağına inanıyorum.

Kısacası, siyasiler kendi geleceklerini değil ülkenin ve milletin geleceğini düşünerek hareket etmeli, bu çok mu zor ?

Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X