Advert
Mutlu Olmak Bir Sanattır.
Bekir TOPALOĞLU

Mutlu Olmak Bir Sanattır.

MUTLU OLMAK BİR SANATTIR

Mutluluğun sözlükteki anlamından başlarsak;bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmek ten duyulan kıvanç durumu içeriğini barındırıyor

     Peki mutluluğun bir sanatı yok mu? İlk önce bu sanatı elde edip mutluluğun sanatçısı olmak ve işin kolayına değil profesyonelliğine yol almak daha doğru olmaz mı?

 Peki mutluluk sanatında ilk öneriniz nedir.? diye soranları duyar gibiyim,çünkü mutluluk kaliteli hayatın lezzetidir. Bu yüzden ustalarımızın önerilerine baktığımızda işin "Kendimize değer vermeyi öğrenmekten başladığını vurgulamaktalar ki bu, mutluluk için mücadele etmek de demektir.

Mutluluğun en büyük engeli şüphesiz ki kendimiz iz Bu engeli en güzel özetleyen dönemin ustatlarından Hz. mevlana şöyle diyor ;
“Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
Geriye kalan et ve kemiksin
Gül düşünürsün, gülistan olursun
Diken düşünürsün dikenlik olursun” dörtlüsüyle bu düşünceyi özetlerken yukarıda bahsettiğim noktanın önemi tekrar vurgulanıyor.

      Kendi irademiz deki güce güvenmedikçe de mutlu olamayız. Gücünüze inanır ve kendinize güvenirseniz, daima pozitif düşünceye sahip oluruz. Oysa aşağılık ve yetersizlik düşünceleri ümitlerimizin kırılmasına yol açarken mutsuzluğu farkında bile olmadan koltuk altında taşırsınız.

      AbrahamLincol duruma şöyle yanaşıyor“Bir insan mutlu olmayı isterse mutlu olur” Eğer mutsuz olmayı isterseniz, tabi ki mutsuz olmayı başarırsınız,esasında mutsuzluk da bir başarının eseridir veya eserinizdir. Bu tamamiyle size bağlıdır. İkisine de ulaşmak çok zor değildir. Kendinize mütemadiyen “hiçbir şey iyi gitmiyor, hiçbir şey beni memnun etmiyor” deyip tekrarlarsanız, çok kolay bir şekilde mutsuz bir insan olup çıkarsınız, bilakis kendinize “Her şey iyi gidiyor, yaşamak çok güzel, ben mutluluğu seçtim ve mutluyum” derseniz  mutlu bir insan olma yolundasınız demektir

       Bir insanın mutlu olup olmaması onun kültüründen,arkadaşlarından ve ailesinden gelen alışkanlıklarının da önemi çok büyüktür. İç içe yaşadığı kültür ona mutlu olma huyunu hatırlatıyorsa o insanın mutlu olması gerçekten çok kolaydır. Evet yanımızdakiler mutluluğu bize hatırlatmalı, bir örnek beş yaşındaki kızımdan olsun,bu günlerde resim çizme hevesi içerisinde olan kızım zümra takdir edilme arzusuyla yanıma gelerek babacığım; bizim mutlu aile yuvamızın resmini çizdim nasıl olmuş bakar mısın? demesi adeta mutlu olmak zorunda olmamıza kadar gidebiliyor. 

 Günlük olaylara pozitif, iyimser gözle bakarsak  çoğu zaman mutlu olunacak bir taraf yakalarız. Fakat içinde yaşadığımız çevrede mutlu olma erdemliliği yoksa da biz mutlu olma alışkanlığını kendimiz oluşturabiliriz. Aslında hepimizde mutluluğu oluşturma gücü vardır. Ancak geçmişimizdeki iyi veya kötü anılarına ve geleceğimizin tedirginlik içeren kurgularını sürekli kurcalayıp durursak mutluluğu yanımızdan uzaklaştırmak değil adeta kovmuş oluruz.

Mutluluk her zaman amaçlarımız içinde olmalı. ''Mutlu insanların hayattaki en önemli amacı mutlu olmaktır''.
Bunun için gerekiyorsa inançlarınızı ve değer sisteminizi yeniden gözden geçirin.İletişim ve kişisel becerilerinizi geliştirecek eğitimleri deneyin. Çevrenizde pozitif enerjisi yüksek, sizi iyi hissettirecek kahkaha attırabilecek insanlara mutlaka zaman ayırın.
      
    Bir psikolojik araştırmalarda  şöyle bulgulara rastlandı: ''Beyin faaliyetleri, meditasyon egzersizleriyle, endişe ve kaygı odaklı sağ beyinden mutluluk, heyecan ve keyif odaklı sol beyin tarafına geçebilir''. Bu da başlığını attığım mutlu olmak bir sanattır, sanatının yakalandığı en büyük argümanın noktasıdır.
    
Bireyi olduğumuz toplumun,dünya nimetlerinden faydalanmaktan ziyade daha çok biriktirmek veya daha çok çoğaltmak için mücadele ederken hayatın sonuna gelme anına kadar biriktirdiği ve çoğaltığı nimetlerden faydalanma zamanını bulamaması büyük psikolojik buhrandır. Birikimimizi hayal ederken bu buhrana düşmemek için birikimleriniz sizi mutluluğa ulaştırmak için araç olmalı, eğer araç olmaktan çıkıp amaç olursa her şey çok geç olabilir.

Hayatımızı idame etmek için zamanımızı sattığımız şu sistemde kendinize bir iyilik yapıp, en azından yılda bir, iyi bir araştırma sonucunda keşfettiğimiz yerlerde hak ettiğimiz tatili, hayatımıza hediye etmemiz gerekir 

Peki insan hayatında mutluluk neden bu kadar önemli.?
Yapılan istatistiklere göre mutlu insanlar daha çok para kazanıyor, işlerinde daha başarılı ve huzurlu oluyor, daha uzun ve sağlıklı yaşıyor, diğer insanlara kıyasla daha mutlu evlilikler yapıyor. Ve bir çok olumlu sonuçlar çıkmasına neden olabiliyor

Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuza göre,inanın mutluluk sanatının yakının dasınız demektir ve mutluluk için adımlarınız atılmış durumdadır.
Bu adımlarınıza katkıda bulunmak adına size bir seminer ve birde film önerisinde bulunmak istiyorum....

Domatesler Acele Etmez! | Müfit Can Saçıntı 21 DK...
Ve yine Müfit Can Saçıntının baş rolünü oynadığı  2016 yılında  “Yaşamak Güzel Şey” adlı sinema filminin hem yönetmenliğini hem de baş rolünü üstlendiği film 

Yazımın sonuna konumuz ile alakalı birde şiirimiz olsun
Nazım eşine itafen yazdığı “Saman Sarısı” adlı şiirinin içinde Abidin Dino’ya çağrılarda da bulunmaktadır. 

“Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin ? 
İşin kolayına kaçmadan ama 
Gül yanaklı bebesini emziren melek yüzlü anneciğin resmini değil 
Ne de ak örtüde elmaların 
Ne de akvaryumda su kabarcıklarının arasında dolanan kırmızı balığınkini 
Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin”

Mutluluğunuzun sanatçısı olmanız dileğiyle.

 
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
Havva balsuzen döne     2018-02-19 Yüreğine sağlık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X