Son Dakika Rize Haberleri Güncel Haberin Adresi.

Yaş Çay Taban Fiyatı 5 TL Olmalıdır

Yaş Çay Taban Fiyatı 5 TL Olmalıdır
  • 17 Mayıs 2021, Pazartesi 18:09

Yaş Çay da taban fiyat uygulamasına geçilerek özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapması yasaklanmalı ve 2021 yılı Yaş Çay alım fiyatı 4,65 TL destekleme primi 35 kuruş olmak üzere toplam 5 TL olmalıdır.

2021 Yaş Çay sezonu 17 Mayıs 2021 tarihi itibariyle açılmış olacak. 

Gelenekseldir, 2021 yılı Yaş Çay sezonu çay üreticilerine hayırlı olsun.

Hayırlı olsun sözünü söylemek gelenektir. Ama gerçek öyle midir?  Gerçekten hayırlı olacak mı? 
Gelin çay kanununu birlikte çıkaralım dedik kimse yanaşmadı?

Çay kanununu çıkaramıyoruz o zaman var olan çay kanununda değişiklik yapalım, çay da taban fiyat uygulamasına geçilsin ve özel sektör açıklanacak olan taban fiyatın altında alım yapamasın dedik. Bu açıklama üzerine kanun teklifi verdik. Mecliste AKP ve MHP oylarıyla bu kanun teklifimiz reddedildi.

İşin ilginç yanı, çay kanununu birlikte çıkaralım ve çay da taban fiyat uygulamasına geçilsin kanun teklifimize Rize’deki STK’lar destek vermedi.

Şimdi çay sezonu başlıyor gene aynı sorunlar yaşanacak gene kota kontenjan ve düşük fiyattan alımlar devam edecek... yani çay üreticisinin mağduriyeti devam edecektir.

Bunda en önemli pay ise Rize’deki STK’ların olacaktır. Çünkü çok açık ve net söylemiş olmamıza rağmen bu konuda ortak bir çalışma yapılması çağrımıza  destek vermediler ve aksine olmaması için uğraştılar. 

Çay kanunu ve çay da taban fiyat uygulaması konusunda ortak bir tavır geliştirmeyen STK’ların İkizdere'deki taş ocağı konusunda ortak bir tavır geliştirmesi de ilginç bir durumdur. 

Bu konuyu sürekli gündeme getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI DESTEKLEME PRİMİ İLE BİRLİKTE 5 TL OLMALIDIR.

2021 yılı Yaş Çay alım fiyatı 4.65 TL. Destekleme fiyatı 0,35 krş. Toplamda 5 TL olmalıdır.

2021 YILI YAŞ ÇAY ALIM BEDELİ 4,65 TL OLMALIDIR.

2021 yılı ilk dört ayına göre yıllık  ÜFE (Üretici Fiyatları Resmi Enflasyonu) tarafından  % 35,17 olarak açıklanmıştır. Buna göre sadece enflasyon oranı üzerinde zam yapılırsa Yaş Çay alım fiyatı 4.42 TL olmaktadır. Bu rakamı realize edersek  2021 yılı Yaş Çay alım fiyatının 4,65 TL olması gerekmektedir. 

2021 YILI DESTEKLEME BEDELİ  35 KURUŞ OLMALIDIR.

2016 yılından beri destekleme fiyatlarına zam yapılmamaktadır. Bu nedenle sadece enflasyon (ÜFE) oranlarında zam yapılırsa destekleme fiyatının 35 kuruş olması gerekmektedir.
Her iki rakamı topladığımızda Yaş Çay alım fiyatı rakamının destekle birlikte 5 TL. olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca

1-    Destekleme bedelleri her sezon sonunu takip eden 2-3 ay içinde ödenmelidir.
2-    Gübre destek bedeli dönüm başına en az 75 TL/KG olabilmelidir.
3-    Üreticilere promosyon bedelleri ödenmelidir.
4-    Çaykur, Varlık Fonundan hemen çıkarılmalıdır.
5-    Çay kanunu çıkana kadar vatandaşın mağdur olmaması için Yaş Çay da taban fiyat uygulamasına geçilmesini sağlayan ve özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapmasını yasaklayan kanun değişikliği gerçekleştirilmelidir. AKP ve MHP, partimizin meclise vermiş olduğu kanun değişiklik teklifini reddetti ama onlar getirsinler biz kabul edeceğiz.
6-    Ekrem Yüce, Çaykur Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmelidir.
7-    Kaçırılan çay kanunu tasarısı halkın önüne getirilmeli ve tartışıldıktan sonra herkesin görüşü ile hazırlanıp kabulü ile yasalaştırılmalıdır.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Bu Pazar Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık