Son Dakika Rize Haberleri Güncel Haberin Adresi.

Rize Esnafı Yardım ve Destek Bekliyor

Yaklaşık bir yıldır devam eden salgın ve onunla ilgili alınan önlemler sonucunda esnafımız, çalışanlarımız, hizmet sektörlerinde yer alanlar, emekliler, işçiler, köylüler ve dar gelirliler etkilendi ve etkilenmeye de devam ediyor.

Rize Esnafı Yardım ve Destek Bekliyor
  • 16 Aralık 2020, Çarşamba 14:05

Yaklaşık bir yıldır devam eden salgın ve onunla ilgili alınan önlemler sonucunda esnafımız, çalışanlarımız, hizmet sektörlerinde yer alanlar, emekliler, işçiler, köylüler ve dar gelirliler etkilendi ve etkilenmeye de devam ediyor.

Fakat bu süreçte yandaşların ve yakınların yağması ve daha çok kazanması etkilenmedi aksine daha çok kazanmaya, ihaleler almaya ve zenginleşmeye devam ettiler. Son olarak da sayıştay raporlarında Ovit tünelinde haksız kazanç elde edenlerin uçak aldıklarını öğrenmiş olduk.
Salgın giderek yaygınlaşıyor ve beraberinde önlemler de artıyor.
Elbette ki salgınla mücadele edeceğiz. Mücadelede çekilen sıkıntılar toplumun her kesimi tarafından eşit ve adil olarak paylaşılmalıdır.

Ülke genelinde yandaş ve yakınların dışında kalan tüm guruplar sıkıntı içinde ve yardıma ihtiyaç duymaktadır. Rizemizde de esnaflarımız, çalışanlarımız, emeklilerimiz, işçilerimiz, çay müstahsillerimiz ve dar gelirli vatandaşlarımız sıkıntı içinde yardıma desteğe ihtiyaç duyar halde gelmiştir.

Ülkemizin  farklı ülkelere milyon dolarlık hibeleri söz konusudur. Bu tür yardımlara karşı değiliz. Ekonomisi güçlü kendi halkının tüm ihtiyaçları karşılayan bir ülkenin bunu yapması insani yardım olarak desteklenmelidir. Fakat Türkiye’nin şartlarında, özellikle de virüs nedeniyle oluşan tabloda, önceliğin halkımıza verilmesi gerektiğini savunuyoruz. Hatta bunda ısrar da ediyoruz...

Şu ana kadar vatandaşa kredi ya da 500- 750- 1000 TL gibi komik meblağlar verilerek durum idare edilmeye çalışılmıştır.

Ancak artık durum idare edilecek halde değildir. Bu nedenle ivedilikle;
Öncelikle kapalı olan esnaflar, çalışmayan servis araçları, açılmayan kahvehaneler, lokantalar, sinemalar, restauranlar, kafetaryalar olmak üzere;  

■ Tüm Esnaflara, servis araçlarına, kuaförlere, kahvehanelere, restauranlara, lokantalara, kafeteryalara, sinema salonlarına vb. hizmet sektörünün tüm kollarında çalışan işletme sahiplerine karşılıksız yardım yapılmalı,

■ Kiraları, vergi, sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı, servis araçlarının ve tüm ticari araçların muayene ücretleri devlet tarafından karşılanmalı, 

■ İcra işlemleri durdurulmalı, esnafın ve çalışanların bankalara olan kredileri ve kredi kart ödemeleri faizsiz olarak ertelenmelidir.

■ Kredi ve kredi kart borçları da yapılandırılmalı,

■ Belediyelere ve Özel idarelere ait mülklerin(ofis, arazi vs) kiraları salgın süresince alınmamalı,

■ Çalışanların işten çıkartılmaları engellenerek maaşları devlet tarafından sağlanmalıdır.

■ Sadece esnaflara değil kurumsal işletmelere de gerekli destekler verilmelidir.

Salgın sürecini refah içinde atlatabilmek için kullanılacak kaynak bellidir. Kullanılacak kaynağa dair bir kaç önerimiz;

● Sarayı kapatabilirsiniz. Tamamen kapatamıyorsanız 1 sene kapatıp Yapılacak yardımların çoğunu finanse edebilirsiniz.

● Ovit tünelinde yüklenici firmaya 19 bin TL lik iş için 17 milyon TL ödeme yapmayabilirsiniz..

● Geçmediğimiz köprülerin, yolların ödemelerini bir sene erteleyip Yakınlara ve yandaşlara kaynak aktarmayı bırakıp vatandaşlarımızın sıkıntılarını gidermek için kullanabilirsiniz.

Saltuk DENİZ

CHP Rize İl Başkanı


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Bu Pazar Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık