Son Dakika Rize Haberleri Güncel Haberin Adresi.

Fındıklı Bld. Bşk. Ercüment Cervatoğlu: Biz Kararlıyız

Fındıklı’da yapılan parkın isminin tartışılmaya devam ediliyor.

Fındıklı Bld. Bşk. Ercüment Cervatoğlu: Biz Kararlıyız

Fındıklı’da yapılan parkın isminin tartışılmaya devam ediliyor.

Millet Bahçesi olarak adı konulan; ancak Fındıklı Belediye Meclisi kararıyla Atatürk Parkı olarak değiştirilen park tartışılmaya devam ediliyor.

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu tartışmalara ilişkin www.sondakikarize.com imtiyaz sahibi Mustafa Özyanık’a özel açıklamalarda bulundu.

“ATATÜRK İSMİNİ TARTIŞMAK FINDIKLI HALKINA ZÜL GELİYOR”

Atatürk Parkı ve Kazım Koyuncu Kültür Sanat Evi isimlerini tartışmak kendisine ve Fındıklı halkına zül geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu “Geriye dönük bu süreci sağlıklı bir şekilde anlatmak lazım. 6 Mart 2019 tarihinde geçmiş dönem Fındıklı Belediye Meclisi 31 Mart seçimi öncesi toplanır ve bir karar alır. Parktaki dolma taş evine Millet Bahçesi, parkın bütününe de Millet Parkı ismini verirler ve 19 Mart’ta açılıyor. Açılmasına hiç itirazım yok. Siyaset yapılıyor ve siyaseten kazanmak için belki hamledir. Benim kişisel yorumumdur. Bu isimler 6 Mart’ta veriliyor. 12 Mart’ta Kaymakam’a sunuluyor ve 13 Mart’ta onaylanıyor.” Dedi.

“MİLLET BAHÇESİ İSMİ SİYASAL SİMGE, OBJEDİR”

Millet Bahçesi isminin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bütün siyasi propagandalarında seçim propagandası olduğunu söyleyen Cervatoğlu “Siyasal tercihle yapılan bir isim. Fındıklı Belediye meclisinde alınan karar 6’ya 3 olarak sonuçlandı. Yani 3 kişi itiraz etti. Bu 3 kişi siyasal simge haline dönüşmüş bu isimleri vermeyelim diyor. O haldeyken karar veriliyor. Bu karar için rahatsız olan bir topluluk vardı Fındıklı’da. Benim de içinde bulunduğum bir anlayış bir birey, bir Cumhuriyet Halk Partili anlayışına mensup kesimi rahatsız etti. Çünkü bir siyasal simgeyi verdiler.” İfadelerini kullandı.

“SİYASAL OBJE OLARAK DEĞERLENDİRİLEN YATIRIM BAZI KESİMİ RAHATSIZ EDER”

Yapılan yatırıma saygı duyduğunu ifade eden Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu “Yapılan iş bizim için yapıldı. Kimseyi eline koyup paketleyip evine götürmüyor. Ama yapılan iş Fındıklı ve Türkiye halkının vergisiyle toplanan bir iş. Hiç kimse bize bağışlamadı. O zaman bütün halkı kucaklayacak bir şey olması lazım. Sağ olsunlar ciddi bir yatırım yapılmış ve üst yapısıyla birlikte 40 Milyon TL’yi geçiyor. Ciddi bir rakam. Evet, bu yatırım bizim için yapıldı, itirazım yok; ama bu yatırım Fındıklı halkı için yapıldıysa sadece siyasal obje olarak değerlendirildiğiniz zaman bir kesimi rahatsız eder.” Şeklinde konuştu.

“31 MART’TAN SONRA PARKIN İSMİ DEĞİŞTİRİLSİN TALEPLERİ ALDIK”

31 Mart seçimlerinden sonra parkın isminin değiştirilmesine yönelik ciddi talepler olduğunu hatırlatan Cervatoğlu “Biz 31 Mart seçimlerinde % 60’ın üzerinde oy almış bir partiyiz ve halk biz bir yetki verdi. Seçildiğimiz günden sonra bu parkın isminin değiştirilmesine dair çok talep geldi. Talepleri toplumsal anlamda değerlendirdik. Temmuz ayı meclisinde konuyu gündeme getirdik. Sokakta yürürken genç bir kardeşimiz dedi ki, orası Atatürk parkı olsun. Oradan esinlendik. Neden mi? Biz Atatürk ilkeleri ile büyümek, gelişmek ve yarınlarımızı böyle görmek istiyoruz. Hiç tartışmadık bile. AK Partili diğer meclis üyelerimize de anlattık. Neticede 8 evet 3 hayır oyu ile parkına adını Atatürk Parkı olarak değiştirdik.” Açıklamasında bulundu.

“KAZIM KOYUNCU YÜREĞİMİZDE BİR SIZIDIR”

Kazım Koyuncu ismi üzerinden yapılan tartışmaların acı bir durum olduğunu söyleyen Cervatoğlu “Kazım Koyuncu isminden bazı tartışmaları duyuyorum. Bu acı veriyor bize. Kazım Koyuncu demek Karadeniz’in dünyaya açılması demek. Kazım Koyuncu demek yüreğimizin sızısı Çernobil demek. Kanser demek, o kanser laneti ile gerçekliği yüzümüze vurması demek. Çernobil faciasına üzülmeyen var mı. Kazım Koyuncu müziği çaldığı zaman sağında milliyetçi, solunda sosyalisti, ortasında liberali aynı horonu oynuyor. Orayı biz kıraathane yapmayacaktık. Dedik ki, bizim çocuklarımız sazla, müzikle kötü alışkanlıklardan uzak dursun. Zamanlarını orda geçirsin. Güzel bir mekan var. Orayı müzik eğitimi yapacak yer yapalım dedik. Bunun için de bizi en iyi temsil edecek olan işlevine en uygun isim Kazım Koyuncu’dur. Kazım Koyuncu yüreğimizin bir bölgesinde sızıdır. Dolayısıyla bu anlamda da oraya da bu adı verdik.” Diye konuştu.

“FINDIKLI HALKININ İRADESİNİN ÜSTÜNDE BİR İRADE TANIMIYORUM”

Fındıklı Kaymakamlığı’na 11 Temmuz’da yazı gönderdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Cervatoğlu “26 Temmuz tarihine kadar bekledik. Haber gelmeyince biz isim değişikliğini yaparken kolluk kuvvetleri tutanak tutar. Belediye Başkanları kampı nedeniyle şehir dışındaydım. Beni aradıkları zaman biz meclis kararını uyguluyoruz, tutanağı tutsun ama imzalamayın ve herkes kendi işini yapsın dedim. Tabelamızı değiştirirken polisin tutanak tutma saati 13:00’tür. Saat 16:30’da Kaymakamlık tarafından onaylanmamıştır yazısı gelir. Bu da gösteriyor ki siyasi baskılarla alelacele bu karar alındı. Kaymakamlık tarafından alınan bu kararda Atatürk ve Kazım Koyuncu isminin kamu yararının görülmemesi olarak ifade edildi. Bu başlı başına başka bir problem. Kamu düzenini bozduğum ifade edilerek hemen ivedelikle kamu düzenini bozmaktan kaynaklı eski haline aldırın diye bir uyarı yazısı geldi. Ama biz kararlıyız. Orası 100. Yıl Atatürk Parkı ve Kazım Koyuncu Kültür Sanat Evi. Fındıklı halkının iradesinin üstünde bir irade tanımıyorum. Atanmışlar seçilmişleri belirleyeceklerse evet, seçilmişleri atanmışları görevden alabilir. Örnekleri vardır. O zaman atanmışlar ilçeyi yönetir. Seçimlere girmemize seçilmemize gerek yok.” ifadelerini kullandı.

“FINDIKLI BLD. BŞK. CERVATOĞLU’NDAN AK PARTİ İL BŞK. ALİM’E CEVAP”

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim’in park tartışmalarına yönelik “O ismi değiştirerek bu ülkenin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini kullanarak bir ayrıştırma yapmak, Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini yapılan bir parka vererek kalkınmayı ya da hizmet etmeyi düşünmek akla mantığa pek uyan bir anlayış değildir.” açıklamasına cevap veren Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu “Atatürk ismi Cumhuriyetimizin kurucusu. Kalkınmayı tartışalım il başkanı ile. Atatürk ismini asla bir siyasi malzeme olarak kullanmayız. Kurucu önderin ismi siyasi malzeme olarak kullanılır mı? Siyasal malzemeye dönüştüren kamu yararı görülmemiştir diyenlere bunu söylüyordur, bize söylemiyordur. Adalet ve Kalkınma Partisi Rize İl Başkanı sanırsam onları söylüyordur. Kamu düzenini bozuyorsun diye bize söyleyenleri söylüyordur. Orda bir yanılgı var herhalde. İl başkanının böyle bir yorum yaptığına inanmak istemiyorum.” Dedi.

Özel Haber: Mustafa ÖZYANIK - www.sondakikarize.com


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık