Son Dakika Rize Haberleri Güncel Haberin Adresi.

Çaykur Genel Müdür Vekili Alim'e Sütlüoğlu Tepkisi

Ardeşen 53-11 Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Sait Balcı yapmış olduğu çarpıcı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekti.

Çaykur Genel Müdür Vekili Alim'e Sütlüoğlu Tepkisi

Ardeşen 53-11 Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Sait Balcı yapmış olduğu çarpıcı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekti.

2005 yılında bölgede 48 kooperatifle faaliyetlerini sürdüren bölge kooperatiflerinin bu gün ne yazık ki 3-5 kooperatif olarak hizmet verdiklerini belirten Balcı, bu soruna neden olarak “Müstahsil kimi ne için seçeceğine çok dikkat etmeli. Her iştahı kabaranı kendisine temsilci diye seçmemeli. Müstahsilin başkan seçimlerinde aday olacak olan kişileri değerlendirmelerinde birçok özelliği ile ön plana çıkan isimlere temsilcilik haklarını vermesi gerekmektedir. Bir çok kooperatif ortağının yanlış yönetici ve Başkanları idareye getirmesi  ve bu donanımsız  ekibin yanlış ve bilinçsiz  ticari faaliyetlere girmesi sonucunda  küçümsenmeyecek  sayıda  kooperatifin kapanmasına neden olmuştur” açıklamasında bulundu.

53-11 tarımsal kalkınma kooperatif Başkanı Balcı kendisine yöneltilen bir soruya ilişkin "Kooperatiflerin gelirleri çok kısıtlıdır. Bir kooperatifte başarılı olmak istiyorsanız temelleri sağlam olan kendinize güvendiğiniz rantabıl olacağına inandığınız farklı projeleri uygulamaya sokmanız gerekmektedir. Bizler kendimizin almış olduğu arsalar üzerine binalar inşa ettik ve bu konutların satışlarını noter huzurunda gerçekleştirerek kooperatifimize büyük katkılar sağladık. Bugün elimizde arsa vb. mülklerimiz vardır. Bizler müstahsilimize maksimum yarar sağlamak için elimizden geleni yapma çabası içindeyiz.  Türkiye’de Ödüle Laik Olan Kooperatif Olma Onurunu Bölgemize kazandırdık." dedi.

Bölgemizde çayın olmazsa olmaz bir ürün olduğunun altını çizen balcı "Bölge halkı çaya sahip çıkmalıdır. Çay olmasa bölgede ekonomi yok olur ve bu sorun beraberinde sosyal bir sıkıntıyı getirir" dedi.

“ALİ BAYRAMOĞLU’NUN TEKLİFİUYGULANSAYDI, BUGÜN ÇAY MÜSTAHSİLİ BİRİLERİNİN KÖLESİ HALİNE GELMİŞTİ”

Ziraat Odalarının faaliyetlerine de değinen Sait Balcı "Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce’nin açıklamalarını olumlu karşıladım. Ne yazık ki Bayramoğlu hakkında ki açıklamalarına katılmam mümkün değildir. Bayramoğlu’nun o gün savunmuş olduğu çay kanunu teklifi bugün uygulamaya sokulmuş olsaydı bu gün çay müstahsili birilerinin kölesi haline gelmişti." şeklindeki açıklaması ise önemle vurguladığı konular arasında yerini aldı.

“ÇAY SEKTÖRÜNÜ ELE GEÇİRMEK İSTEYENLER CUMHURBAŞKANIMIZIN ENGELİNE TAKILMAKTADIR”

Sık sık konuşmasında Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın bölgeye sağlamış olduğu katkıları dile getiren Balcı "Bu gün Cumhurbaşkanımız olmasaydı çay çok farklı yerlerde olurdu. Allah kendisinden razı olsun. Birileri çayı, çay sektörünü ele geçirmeye niyetlendiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın engeline takılmaktadır." dedi.

“BÖLGENİN EN BÜYÜK KOOPERATİFİ OLARAK BİZLER NEDEN TOPLANTILARA ÇAĞRILIYORUZ”

Bölgenin en büyük kooperatiflerinden biri olarak çay konulu önemli toplantılara çağrılmadıklarını belirten Sait Balcı "Bizlerin masaya oturmasından çekiniyorlar. Çünkü bizler müstahsilin yanındayız. Birçok özel çay fabrikaları ile anlaşamadığımız konular oluyor." Dedi.

“HAYDE ÇAYA” GİBİ SÖYLEMLER SLOGAN NİTELİĞİ TAŞIYOR

53-11 Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Balcı, Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim’i kast ederek “Birileri çıkmış, haydi çaya diyor. Yabancı işçiler üzerinden politikalar sürdürüyor. Bunlar yukarıdan aldıkları emirleri uyguluyorlar. Bu söylemler sadece slogan niteliği taşımaktadır. Bu söylemlerde samimi değiller. Gelsin Rize Milletvekilleri de çay bahçesine girsinler, işte o zaman gerçekleri göreceklerdir." şeklindeki açıklama ile Çaykur’u eleştirdi.

“SİYASİLERİN AYAKÜSTÜ GEZİLERİ HİÇ YOKTAN İYİDİR”

Son dönemlerdeki Milletvekilleri ve eski Bakanların ziyaretlerini de değerlendiren Balcı "Bu geziler ayaküstü yapılan gezilerdir; ama hiç yoktan iyidir. Hayati Bey kısa zaman önce bizleri ziyaret etti. Kendisine kurumsal olarak ne gibi zorluklarla karşı karşıya olduğumuzu aktardık. Tabi ki siyasilerle zaman zaman görüşmelerimiz oluyor. Ancak doğru olan, bizler ve çay sektörü ile doğrudan ilişkisi olan STK’ların Ankara’ya çağrılıp sorunların direk bizlerden dinlenmesidir." dedi.

“BİRÇOK ZIRAAT ODASI HAYALİ PROJELER PEŞİNDE KOŞUYOR”

Bölgemizde faaliyetlerini sürdüren ziraat odalarının çalışmalarına sık sık değinen Sait Balcı "Ziraat Odalarının çalışmalarından memnun değilim. Müstahsilin lehinde olan birçok çalışmamızın karşısında olduklarını ne yazık ki gördük.  Asıl görüş ayrılığımız gerçeği yansıtmayan hayali projeler peşinde koşmalarıdır.” şeklinde ifade kullandı.

“BİRİLERİ BİZLERİ PASİFİZE ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Birilerinin sürekli kendilerini pasifize etmeye çalıştıklarını ve bu yüzden her ortamda organik karşıtı olarak lanse edildiklerini de değinen Balcı “Bu haberi okuyunca kast ettiğim kişiler kendilerinin kim olduğunu anlayacaktır. Bu kişiler darbeci Kenan Evren gibi illa alt yapı hazır olmadan organik tarıma geçilecek dedi. Bizler ise alt yapısının hazır olmadığını gübrenin bile temin edilemediğini vurguladık. Bugün kooperatif olarak yurt dışı ve yurt içinde gerçekleştirmiş olduğumuz denemeler sonucunda “Bionur” isimli organik gübrenin mahsulü arttırdığı, verimli bir gübre olduğu ortaya çıkmıştır ve en önemlisi piyasadan bizlere bu gübreyi kullanan vatandaşların olumlu dönüşüşleri oldu. Bugün kademelide olsa organik tarıma geçilmesi mümkündür. Ancak bu çalışmaların kesinlikle yönetim kurulu kararınca değil bir yasa ile düzenlenmesi gerektiğini." belirtti.

“YUSUF ZİYA ALİM İMDAT SÜTLÜOĞLU’NUN DOĞRULARINI BOZMAKLA MÜKELLEF DEGİLDİR”

Çaykur un bazı politikalarını da eleştiren Balcı "Geçmişte Çaykur’un yanlış politikalar izlediğini belirtmiştim, ne yazık ki bugün haklı çıkmak beni üzmüştür. Bölgenin en büyük kooperatifi olarak Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’den randevu istedik. Aradan aylar geçmesine rağmen hala randevu vermedi. Kimseye kızgın değiliz. Bakınız, kaç Genel Müdür geldi geçti; ama bizler hala aynı yerdeyiz. Genel Müdürün görevi İmdat Beyin yaptıkları doğruları bozmak değildir. Kendisi İmdat Bey zamanında da yönetimdeydi. Genel müdür ziraat odalarıyla sadece görüşüp karar almaktadır. Asıl olan, çiftçileri yok saymaktadır. Sayın genel müdüre şunu sormak isterim. Bugün dahi Çaykur 50 kg kontenjanla çay almaktadır. Fabrikalarda çay yok, işçilere maaş veriliyor. Son günde bile kontenjanı yükseltmemelerine bir anlam verememekteyim. Bu müstahsile hizmet etmek değildir. AK Parti’ye hizmet ise hiç değildir, tam aksine partiye de zarar vermektedir. Bu uygulamalar sadece müstahsile değil, Sayın Cumhurbaşkanımıza da zarar vermektedir. Çaykur’un almış olduğu olumlu olumsuz her adım Sayın Cumhurbaşkanımıza mal edilmektedir. Bu uygulama kimsenin menfaatine değildir" şeklinde ki açıklama ise çok konuşulacağa benziyor.

Didi Gazete


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık