DKMP Rize Şube Müdürlüğü'nden Örnek Davranış

Rize Doğa Koruma ve Milli Parklar CAN’lar İçin Canla Başla Çalışıyor...

DKMP Rize Şube Müdürlüğü'nden Örnek Davranış
DKMP Rize Şube Müdürlüğü'nden Örnek Davranış Mustafa ÖZYANIK

Rize’de bir aracın çarpması sonucu yaralanan köpek,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize Şube Müdürlüğü tarafından Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde ameliyat edildi.

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize Şube Müdürlüğü’nün ülkemizde pek sıklıkla rastlamayan bu örnek davranışı takdirle karşılandı.

 

Her canlının yaşam hakkı olduğunu ve bu bilinçle hareket ederek çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize Şube Müdürü Miktat Özyanık yaptığı açıklamada, Rize Merkez Fener Mahallesi’nde yaşanan olayı anlattı.

 

Özyanık, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Rize Merkez Fener Mahallesi’nde bir aracın çarpması sonucu yaralanan ve hayvan severler tarafından Müdürlüğümüze teslim edilen Paspal adını verdiğimiz köpeğin, gerek Rize Belediyesi ve gerekse özel veteriner klinikleri tarafından yapılan muayenelerinde ameliyatının Rize’de yapılamayacağı anlaşılmıştır. Paspal’ın tedavisinin yapılabilmesi için önce Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi nezdinde daha sonra da Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi nezdinde yaptığımız girişimler neticesinde, 11 Aralık Pazartesi Veteriner Hekimimiz eşliğinde Samsun'a gönderilmiştir. Ertesi gün Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde yapılan başarılı bir operasyonun ardından tekrar Rize'ye getirilen Paspal'ın tedavi süreci Müdürlüğümüzce takip edilmektedir.”

 

Öte yandan 4915 sayılı Kanun kapsamında yaralı yaban hayvanlarının tedavileri de Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. 2017 yılı içerisinde Müdürlüğe 69 adet kuş, 20 adet memeli yaralı yaban hayvanı tedavi edilerek tabii yaşam ortamına bırakıldı.

 

 

 

 


yaralı köpek tedavi edildi
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X