Rize Kalkandere Halkının Haklı Tepkisi: NEFES ALAMIYORUZ

Kalkandere’de çay fabrikasından çıkan dumana vatandaşların tepkisi büyüyor: “Nefes Alamıyoruz..!”

Rize Kalkandere Halkının Haklı Tepkisi: NEFES ALAMIYORUZ
Rize Kalkandere Halkının Haklı Tepkisi: NEFES ALAMIYORUZ Mustafa ÖZYANIK

Rize’nin Kalkandere ilçesine bağlı Taşçılar Mahallesi’nde Çaykur’a ait Taşçılar Çay Fabrikasından çıkan dumanlar zehir saçıyor.

Konuya ilişkin dün yayınladığımız haberin ardından vatandaşların tepkileri çığ gibi büyüyor.

Vhatsapp hattımıza gönderdikleri video ile tepkilerini dile getiren Taşçılar Mahallesi sakinlerinden Havva Altuntaş yaptığı açıklamada “Astım hastasıyım. Doktorlara gide gide bıktım. Fabrikanın bu dumanı bizi öldürüyor.” Dedi. Rahmi Altuntaş ise yaşanan bu olumsuz olay sonucunda çaylıkların verimini % 50 düşürdüğünü ifade etti.

Mahalle sakinlerinden Fatma Altuntaş ise adeta nefes alamadıklarını söyleyerek “Ne çamaşır asabiliyoruz, ne meyve yiyebiliyoruz ne nefes alabiliyoruz. Astım bronşit hastasıyım. Her sene aşı oluyorum. Allah’ını seven bize yardım etsin.” Diye konuştu.

Görüntülerin adresi Rize’nin Kalkandere ilçesine bağlı Taşçılar Mahallesi. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Taşçılar Çay Fabrikası’nın bacasından yıllardır çıkan duman başta o bölgede oturan vatandaşların sağlığını, sonrasında doğal yaşamın tamamını tehdit ediyor.

Yaşanan bu görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Serdar Altuntaş adlı vatandaşın tepki ise büyüktü. Avrupa’da böyle bir görüntünün olması halinde bir gün bile o fabrikanın çalıştırılmayacağını savunan Altuntaş “Böyle rezillik kepazelik görülmedi. Avrupa’da bir gün olsa çalıştırmazlar. İnsanları hayvan yerine koymuyorlar. Resmen doğayı katlediyorlar.” Dedi.

Yaşanan bu duruma yıllardır sessiz kalındığını söyleyerek görüntünün paylaşılmasını ve tepkinin büyümesini isteyen Altuntaş, vatandaşları duyarlı olmaya, yetkilileri ise göreve davet ediyor.

Whatsapp İhbar Hattımız: 05458821581

Haber: www.sondakikarize.com

rize kalkandere duman çaykur taşçılar çay fabrikası
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X