Rize'de Yıkılan 300 Yıllık Tarihi Köprü Yeniden İnşa Edilecek

Ulusal gündeme kadar taşınan Rize’de 300 yıllık tarihi kemer köprünün yıkılmasına ilişkin Rize Valiliği bir açıklama yaptı.

Rize'de Yıkılan 300 Yıllık Tarihi Köprü Yeniden İnşa Edilecek
Rize'de Yıkılan 300 Yıllık Tarihi Köprü Yeniden İnşa Edilecek Mustafa ÖZYANIK

Ulusal gündeme kadar taşınan Rize’de 300 yıllık tarihi kemer köprünün yıkılmasına ilişkin Rize Valiliği bir açıklama yaptı.

Rize Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, tarihi köprünün aslına uygun şekilde tekrar inşa edilecek.

Rize Valiliği’nin konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi…

İlimiz Merkez Ambarlık Köyü içerisinde yer alan ve yaklaşık 300 yıl önce inşa edildiği değerlendirilen tarihi kemer köprünün yıkılmasına ilişkin Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü 103. Şube Şefliği teknik elemanlarınca alanda bir teknik inceleme gerçekleştirilmiştir.

Yapılan bahse konu teknik incelemeler sonucu verilen bilgilere göre; asma köprü üzerinde yapılan restorasyon çalışmalarının bundan 9 yıl önce yani 2010 yılında gerçekleştirildiği ve çalışmalar esnasında herhangi bir statik iyileştirmenin ve köprünün taşıyıcı sistemine hiçbir müdahale yapılmadığı, sadece köprü yaklaşım duvarları ve zemin kaplama işlemleri gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.

Yazılı ve görsel basında belirtildiği üzere köprü üzerinde yapılan restorasyon çalışmalarının 2 sene önce yapılmadığı, yapılan restorasyon çalışmalarının tarihi kemer köprünün yıkılmasına sebebiyet vermesinin mümkün olmadığı, yıkılma sebebinin; yüzyıllar boyunca yaşanan iklim ve doğa koşulları sonucu köprünün statik yapısında meydana gelen bozulmalardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alınan tarihi köprünün aslına uygun olarak tekrar inşa edilmesi için Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünce gerekli çalışmalar 1 hafta içinde başlanacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

rize tarihi kemer köprü 300 yıllık yıkıldı yeniden inşa edilecek ambarlık köyü
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X