Özel Sektörün Vatandaşı İsyan Ettiren Kurnazlığı

Çayda özel sektörün uygulamış olduğu fiyat politikası tartışılmaya devam ediliyor.

Özel Sektörün Vatandaşı İsyan Ettiren Kurnazlığı
Özel Sektörün Vatandaşı İsyan Ettiren Kurnazlığı Mustafa ÖZYANIK

Çayda özel sektörün uygulamış olduğu fiyat politikası tartışılmaya devam ediliyor.

Çay sezonunun başında devletin belirlemiş olduğu 3,03 TL’lik fiyatın 1 TL daha düşüğüne yani 2 TL’den az bir fiyata çay alan özel sektör, birinci sürgünün sona ermesine yaklaşılan şu günlerde fiyatı 2,5 TL’ye kadar çıkardı.

Çay kampanyasının açılmasıyla beraber özel sektör vatandaşı mağdur edecek fiyat politikasını sürdürmeye devam etti.

Devlet tarafından açıklanan 2,90 TL taban fiyat ve 13 kuruşluk destekleme primi ile birlikte toplamda 3,03 TL’lik fiyat çoğu kesim tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak bu memnuniyeti ortadan kaldıran özel sektörün düşük fiyattan çay alımı adeta vatandaşı bezdirdi.

Hükümetin kuru çaya zam yapmadığı ve dolayısıyla “Bizi Ancak Kurtarıyor” diyerek sezona yaş çay alımı fiyatını 1,90 TL’den açıklayarak başlayan özel sektör, birinci sürgünün sona ermesine yaklaştığımız şu günlerde kalite anlamında düşük olan çayları vatandaştan almak için fiyatı 1,90 TL’den 2,5 TL’ye kadar çıkardı.

Özel sektörün uygulamış olduğu çifte standart vatandaşı adeta çileden çıkardı.

Çay Kanununun yasalaşmaması nedeniyle çayda ortada olan sorunların çözüme kavuşmaması müstahsilin yaşadığı sıkıntıları daha da artıracak gibi gözüküyor. Öyle ki, çıkması yıllardır planlanan Çay Kanunu’nda en önemli madde “Özel Sektörün Devletin Belirlediği Taban Fiyatın Altında Yaş Çay Alamaz” olarak biliniyor.

Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Kabaoğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Çok asaletli, köklü, milletini seven dürüst işçisini müstahsilini düşünen bir tür özel sektöre sahibiz Allah ..................... çay kampanya açıldı 1.90 ₺ den alıma başladılar dediler ki hükümet kuruçaya zam yapmadı bizi ancak kurtarıyor doğrudur ne kadar dürüstler şimdi Çay kartlaştı müstahsil çay satamadı diye fiyatı artırdılar taze çaydan vaz geçtik Kart çayı da alalım diyorlar . Yorum sizden”

Haber: www.sondakikarize.com

yaş çay özel sektör taban fiyat
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X