Tepki Var Ama, Sonuç ? Muhtarlardan Özel Sektöre Tepki

Ardeşen Mahalle ve Köy muhtarlar derneğinden çay üretecilerinin yanındayız açıklaması Ardeşen Mahalle ve köy Muhtarları derneği ortak bir basın toplantı düzenledi.Devletin açıkladığı yaş çay taban fiyatının altında çay alımı yapan özel sektöre karşı olduklarını üreticinin yanında olduğunu ifade ettiler.

Tepki Var Ama, Sonuç ? Muhtarlardan Özel Sektöre Tepki
Tepki Var Ama, Sonuç ? Muhtarlardan Özel Sektöre Tepki Mustafa ÖZYANIK

BASIN AÇIKLAMAMIZI YAPMAMIZIN TEMEL NEDENİ YAŞ ÇAY SEKTÖRÜNDE KARŞI KARŞIYA KALMIŞ OLDUĞUMUZ SORUNLARDIR. BÖLGE HALKININ NEREDEYSE TEMEL GECİM KAYNAĞI OLARAK TANIMLADIĞIMIZ YAŞ ÇAYIN SATIŞ DÖNEMİ OLAN, YAŞ ÇAY SEZONUNA BÜYÜK BİR HEYECANLA BAŞLADIK, BÜYÜK ZORLUKLARLA GEÇİMİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞAN BÖLGE HALKI İÇİN ÇAYKURUN AÇIKLAYACAĞI YAŞ ÇAY FİYATİ HEPİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ, İÇİNDE BULUNMUŞ OLDUĞUMUZ EKONOMİK ŞARTLAR AÇIKLANACAK OLAN YAŞ ÇAY FİYATININ ÖNEMİNİ BİR KAT DAHA ARTTIRDI VE NİHAYET SAYIN BAKANIMIZIN İLİMIZE TESRİFLERİ İLE AÇIKLANAN YAŞ ÇAY FİYATİ KISMEN DE OLSA MÜSTAHSİLİ MEMNUN ETTİ.

BUGÜN ÜRETİLEN YAŞ ÇAYIN TAMAMININ ÇAYKUR TARAFINDAN ALINMASININ MÜMKÜN OLMADIĞINI BÖLGE HALKI OLARAK BİLMEKTEYİZ BUGÜNE KADAR ÖZEL SEKTÖRÜN ÇAY MÜSTAHSİLİNE SAĞLAMIŞ OLDUĞU KATKIYIDA TAKDİRLE KARŞILAMAKTAYIZ ,ANCAK BUGÜN KARŞI KARŞIYA KALMIŞ OLDUĞUMUZ UYGULAMALAR NE YAZIK Kİ BİZLERİ HEM ÜZMÜŞ, HEMDE MAĞDUR DURUMA DÜŞÜRMÜŞTÜR. ÇAYKURUN YAŞ ÇAYIN TAMAMINI ALMASININ MÜMKÜN OLMADIĞINI GAYET İYİ BİLEN ÖZEL SEKTÖR FIRSATTAN İSTİFADE EDİP VATANDAŞIN ALIN TERİNİ YOK SAYMIŞ ÇAYKURUN AÇIKLAMIŞ OLDUĞU YAŞ FİYATININ NEREDEYSE YARI FİYATINA ÇAY ALIMLARINA BAŞLAMISTIR. BU UYGULAMA BİR YIL BOYUNCA ÇAY MÜSTAHSİLİNİN EVİNE GİRECEK OLAN PARANIN NEREDEYSE 3 TE BİR ORANINDA DÜŞMESİ ANLAMINA GELMEKTEDİR, ALTERNATİF GEÇİM KAYNAKLAIRI NEREDEYSE YOK DENİLECEK KADAR AZ OLAN BÖLGE HALKININ BU ŞEKİLDE MAĞDUR EDİLMESİ SOSYOLOJİK OLARAK BÜYÜK ZARARLARI BERABERİNDE GETİRMEKTEDİR. BU UYGULAMALAR ÇAYKURUN AÇIKLMIŞ OLDUĞU YAŞ ÇAY FİYATINI NEREDEYSE ANLAMSIZ HALE GETİRMİŞTİR. MERDİVEN ALTI YAŞ ÇAY ALIMLARI ,VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİ FIRSAT BİLEN ÖZEL ÇAY FABRİKALARIN KEYFİ FİYAT BELİRLEMELERİ ARTIK MÜSTASİLİ ÇAY TARLALRINA GİREMEZ HALE GETİRMİŞTİR .KENDİ ÇAYINIZI KENDİNİZ TOPLAYIN GÜRÜCLERE TRİLYONLAR VERİLİYOR VE BUNUN GİBİ SÖYLEMLERDE BULUNANLAR, KULAKLARINI TIKAMIŞ, GÖZLERI GÖRMEZ HALE GELMİŞTİR .

ELBETTEKİ SERBEST PİYASANIN NE ANLAMA GELDİĞİNİ BİZLERDE BİLMEKTEYİZ AMA BİLİNMELİDİR Kİ SERBEST PİYASA DEMEK VATANDAŞA ZÜLÜM ETMEK DEĞİLDİR SERBEST PİYASA DEMEK FIRSATÇILIK DEGİLDİR ,NASIL BİR ÇOK ÜRÜNÜN PİYASASINDA HAKSIZ REKABETİ ÖNLEYECEK  DÜZENLEME KURULLARI VARSA YAŞ ÇAY SEKTÖRÜNDE DE PİYASAYI DÜZENLEYECEK KURULLAR OLUŞTURULMALIDIR .VATANDAŞ GÜVENMEK İSTİYOR, VATANDAŞ TARLASINDA ÇAY TOPLAMAK İSTİYOR,ÖZEL SEKTÖRÜN GÜNÜ BİRLİK DEGİŞTİRMİŞ OLDUĞU YAŞ ÇAY FİYATLARI ARTIK VATANDAŞI HEM MANEVİ HEMDE MADDİ YÖNDEN RAHATSIZ ETMEKTEDİR.

BURADAN KESİNLİKLE HEDEFİMİZE ÖZEL SEKTÖRÜ ALDIĞIMIZIN ANLAMI ÇIKARTILMAMALIDIR ÖZEL SEKTÖR BİZİM İÇİN EN AZ ÇAYKUR KADAR ÖNEMLİDİR ÖZEL SEKTÖRÜNDE BÜYÜK SIKINTILAR İÇİNDE OLDUĞUNU GİDERLERİNİN KATKAT ARTTIĞINI BİLMEKTEYİZ BUNUN YANINDA UZUN ZAMANDIR KURU ÇAYA ZAM YAPILMAMASININ ÖZEL SEKTÖRÜ MAĞDUR ETTİĞİNİDE BİLMEKTEYİZ, ANCAK BU MAKRO KONULARI BİZLERİN YANI ELİ NASIRLI ÇAY MÜSTAHSİLİNİN ÇÖZMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR BU SORUNLARIN ÇÖZÜM NOKTASI ANKARADIR.

BU DENLİ GENİŞ BİR KİTLEYİ DİREKT İLGİLENDİREN VE MAĞDUR EDEN KONULARI ÇÖZMEKLE SORUMLU OLAN KİŞİ VEYA MAKAMLARIN İVEDİKLE KONUYA EĞİLMELERİ GEREKMEKTEDİR BU SORUN SADECE ÇAY MÜSTAHSİLİNİN SORUNU DEĞİLDİR CEBİMİZDEN ALINAN HER KURUŞ ÇOCUKLARIMIZA VERECEK OLDUĞUMUZ HARÇLIĞIN DİBE VURMASI DEMEKTİR ,BİZİ TEMSİL GÖREVİ İLE YETKİLENDİRMİŞ OLDUĞUMUZ İSİMLER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BİR AN ÖNCE ASLI GÖREVLERİNİN NE OLDUĞUNU HATIRLAMALI VE KONUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN EL ELE VERMELİDİR.

SİYASET ÜSTÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKEN BU MAĞDURİYET NE YAZIKKI HER GEÇEN GÜN BÜYÜMEKTEDİR MÜSTAHSİL YALNIZ BIRAKILMAMALI, MÜSTAHSİLİN BU KONUDA SESİ, KULAĞI, GÖZÜ OLMASI GEREKENLER ACİLEN ADIM ATMALIDIR.

BİZLER DEMOKRASİNİN İLK AYAĞI OLAN MUHTARLAR OLARAK BU MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ İÇİN DEMOKRASİNİN BİZLERE TANIMIŞ OLDUĞU HER YOLA BAŞVURACAĞIMIZI BURADAN BİLDİRMEK İSTİYORUZ MUHTARLAR DERNEĞİ SİYASET ÜSTÜ OLARAK KURULMUŞ OLAN VE FAAALİYETLERİNİ BU YÖNDE SÜRDÜREN BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞDUR

BU TEMENNİLERLE ÖZEL SEKTÖRE SON BİR ÇAĞRIMIZ OLACAKTIR SİZ VARSANIZ BİZİ VARIZ BİZ VARSAK SİZ VARSINIZ BUNDAN DOLAYI KAZAN KAZAN İLKESİ DOĞRULTUSUNDA VATNDAŞIN MAĞDUR ETMEDEN ÇAY ALIMLARINIZI SÜRDÜRMENİZİ İSTİYORUZ BİZLER BUGÜN NASIL MÜSTAHSİLİN MAĞDURİYETİ İÇİN BİR ARAYA GELDİYSEK YARINDA SİZLERİN ÖZEL SEKTÖRÜN MAĞDURİYETLERİNİ DİLE GETİRMEK İÇİN BİR ARAYA GELİRİZ.

Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X