Çayda Gübre Fiyatlarına Korkunç Zam... Fiyat Artar, Azalmaz...

Yaklaşan çay sezonu öncesinde üreticilerin endişe ile takip ettiği artan gübre fiyatlarına ilişkin Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu’ndan çarpıcı açıklama geldi.

Çayda Gübre Fiyatlarına Korkunç Zam... Fiyat Artar, Azalmaz...
Çayda Gübre Fiyatlarına Korkunç Zam... Fiyat Artar, Azalmaz... Mustafa ÖZYANIK

Yaklaşan çay sezonu öncesinde üreticilerin endişe ile takip ettiği artan gübre fiyatlarına ilişkin Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu’ndan çarpıcı açıklama geldi.

Vatandaşların endişelerini daha da artıracak bir açıklama yapan Kabaoğlu “Gübre fiyatları geçen yıl Mayıs ayında 1.300 TL'ydi. Şuan 2 Bin 200 TL, 2 Bin 500 TL’ye kadar hatta daha yukarı çıkabilir. Artar, azalmaz.” dedi

Geçtiğimiz yıl gübre fiyatı Mayıs 2018’de üreticilere 1.300 TL’den satılıyordu. Bu fiyat Ağustos’ta 1.800 TL’ye çıkmıştı. Bu yıl gübre fiyatlarının ne olacağını merakla bekleyen üreticilerin merakını endişeye çeviren açıklama Rize’nin Ardeşen ilçesinden geldi.

 “GÜBRE FİYATLARI ARTAR, AZALMAZ… ŞUAN 2 BİN 200 TL”

Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu www.sondakikarize.com imtiyaz sahibi Mustafa Özyanık ve www.turklaz.com editörü Serdar Kutanis’e yaptığı özel açıklamalarda “Gübre fiyatları şuanda 2 Bin 200 TL civarında maalesef. Geçtiğimiz Mayıs ayında 1.300 TL, Ağustos ayında 1.800 TL’ydi. Artış miktarı % 70 diyebiliriz. O da şuan itibariyle. Önümüzdeki günlerde fiyatın 2 Bin 500 TL’ye kadar çıkmasını bekliyoruz. Gübre fiyatı daha artacak ve artar inmez. Neredeyse % 100 artışa tekabül ediyor.” İfadelerini kullandı.

 “ÇAYI ÇAPALAR, TOPRAĞI HAVALANDIRIRSAK GÜBRE %50 AZALIR”

Artan gübre fiyatları ve çayda verimin azalmasına dikkat çeken kabaoğlu’nun bunun önüne geçilmesi için bir çalışma içerisinde olduklarını bunu Çaykur ile paylaştıklarını söyledi. Kabaoğlu “Danışmanlarımız her hafta bir köye çıkarak vatandaşları bilgilendiriyorlar. Çayların çapalanmasının faydalarını anlatıyor. Çaylar çapalandığı zaman gübre miktarını % 50 aşağıya çekebiliyorsunuz. Dönümü 150 kg gübre vuruyoruz. Eğer çayı çapalar da temizlersek, toprağı havalandırdıktan sonra tarım kireci ile birlikte gübreyi verirsek 50-60 kiloya kadar gübreyi aşağıya çekebiliyoruz. Çaykur’a bu konuda bir önerimiz ve dolayısıyla çalışmamız var. Siz budama bedelini öderken çapalanmış bahçeye çapa bedelini de ödeyin, yapmayana hiç vermeyin dedik, biraz radikal ama üreticinin faydasınadır.” Şeklinde konuştu.

Haber: www.sondakikarize.com

çay gübre zam ardeşen ziraat odası başkanı turn kabaoğlu
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X