Ücretli Plastik Poşetlere Ardeşen Sesiz Kalmadı

Plastik poşetler marketlerde ücretli olarak satılmaya başlandı.

Ücretli Plastik Poşetlere Ardeşen Sesiz Kalmadı
Ücretli Plastik Poşetlere Ardeşen Sesiz Kalmadı Mustafa ÖZYANIK
Haberin galerisi için tıklayın!

Plastik poşetler marketlerde ücretli olarak satılmaya başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, 1 Ocak 2019'dan itibaren yürürlüğe girdi.
Poşetlerin 25 kuruştan satılmaya başlaması vatandaşları yeni arayışlara yönlendirirken, kimi eski poşetleri yıkayıp kurulayarak cebinde marketlere giderken, kimi de sırtında sepeti veya el arabası ile yaptığı alışveriş malzemelerini evlerine veya yaşam alanlarına taşıma telaşına düştü.

Rize'nin Ardeşen ilçesinde konuya alternatif bir ürün seri üretime girdi bile.

Ardeşen Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ertan Berberoğlu; "Halk Eğitimi bünyemizde Rize Bezi atölyelerimizin kıymetli usta öğreticilerinden Serpil Demir, Fatma Hacışahinoğlu, Esma Şeremet, Leyla Ercan ve Fatma Akşimşek koordinatörlüğünde 50 Rize Bezi kursiyerimiz tarafından, çevre kirliliğinin önüne geçme adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında, başlattığı market poşetlerinin kullanılmasını aza indirme adına alternatif olarak ilk etapta 200 adet üretilen Rize Bezi el ve kol çantalarımız görücüye çıktı. Rize Bezinden üretilen çevre dostu, sağlık yönünden hijyen, şık ve yer kaplamayan bu ürünler talep üzerine ihtiyaççı firmaların logolarını ve adını da basmaktayız. Öte yandan geçmişte bölgemizde de sıkça kullanılan fileyi de Sepet Örücülüğü ve Makrome Örgü kurslarımızda dokunmaya başladık. gerek Rize Bezi çantalar, gerekse File çantalarla ilgili sipariş almaya başladık". dedi.
 

ardeşen halk eğitim merkezi ertan berberoğlu plastik poşet yerine file
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X