Fındıklı'da Kadına Şiddete Hayır Yürüyüşü Yapıldı

Fındıklı'da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde "Kadına Şiddete Hayır" hayır yürüyüşü yapıldı.

Fındıklı'da Kadına Şiddete Hayır Yürüyüşü Yapıldı
Fındıklı'da Kadına Şiddete Hayır Yürüyüşü Yapıldı Mustafa ÖZYANIK

Fındıklı'da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde "Kadına Şiddete Hayır" hayır yürüyüşü yapıldı.

Fındıklı'da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde "Kadına Şiddete Hayır" hayır yürüyüşü yapıldı.

Kuzeyin Kadınları Platformu öncülüğünde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen'inde aralarında bulunduğu bir kadın, Tahiroğlu köprüsü mevkiinde toplandı.

Kadınlar,kortej oluşturarak Muammer Çiçekoğlu, Sakıp Sabancı ve Cumhuriyet caddesinde yürüyüş yaptı. Ellerinde 'kadına şiddete hayır' pankartlarıyla yürüyen gurup, 'kadına şiddete hayır', 'itaat etmeyeceğiz', 'kadın yaşam, özgürlük', 'boyun eğmedik eğmeyeceğiz', 'yaşasın kadın dayanışması' şeklinde sloganlar attı.

Cumhuriyet Caddesi'nde son bulan yürüyüşte, CHP Fındıklı Belediye Başkan adayı Ercüment Çervatoğlu ve bazı erkekler kadınlara çiçek verdi.

KADIN CİNAYETLERİ ARTIYOR

Burada bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolasıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Her geçen gün ve ay kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerin arttığını ifade eden Gökçen, şunları kaydetti: "Aynı şekilde çocuğa karşı şiddette artıyor. kadınlar olarak biz bugün sokaktayız. Hayatta varız. Tüm engellemelere rağmen her yerde varız. Eğitimde, iş yaşamında bütün fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete rağmen varız. Yaşasın kadın dayanışması diyoruz. Birlikte başaracağız ve varlık mücadelemizi sürdüreceğiz. Var olmaya devam edeceğiz."

ŞİDDETE HİÇBİR ZAMAN BOYUN EĞMEDİK

Gurup adına açıklama yapan İlayda Önal ise, şiddete hiçbir zaman boyun eğmediklerini ifade ederek,  25 Kasım 1960'da hak mücadelesi verdikleri için tecavüze uğrayıp öldürülen, erkek şiddetinin en vahşi hallerinden birine maruz kalan Mirabal kardeşlerin mücadelesini sürdürmek için toplandıklarını söyledi.

Kadınlar, evlerinde, yataklarında, sokaklarda, otobüslerde, iş yerlerinde, günün her dakikası varoluş mücadelesi verdiklerini kaydeden Önal, şunları aktardı: “Bize dayatılan kadınlık algısına karşı çıktığımız için, bağırmalara, küfürlere, yumruk ve tekmelere, tecavüze maruz kalıyoruz ve bu yolla erkekliğe boyun eğmemiz isteniyor. Bu şiddetin dozu ise her geçen gün artıyor. 2017 yılında, Türkiye'de 409 kadın, kendilerine biçilen kadınlık rollerini yerine getirmedikleri için erkekler tarafından öldürüldü, 387 çocuk istismara uğradı, 332 kadın cinsel şiddete maruz kaldı. 2018 yılının yalnız ilk 10 ayında, 329 kadın öldürüldü, 8 ayda, 870 kadın sözlü ve fiziksel şiddete, 342 kadın tecavüze uğradı. Üstelik bu rakamlar yalnızca sesini duyurabilen kadınlara ait, daha binlerce kadın hayatın her alanında, her saniye sayısız şiddete uğruyor. Kadınlar kendilerini korumak için getirilen hukuki koruma yollarına dahi erişemiyor, engelleniyor, hor görülüyor. Şimdi burada, sesini duyuramayan kadınlara sesleniyoruz. Sesinizi duyuyoruz ve duyuruyoruz ki biz kadınlar, maruz kaldığımız şiddete hiçbir zaman boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Kadına yönelik şiddete karşı yürütülen mücadelemiz hayatın her alanında sürüyor ve sürmeye devam edecek. Biz kadınlar bir oldukça asla yalnız yürümeyeceğiz."

rize fındıklı kadına şiddete hayır yürüyüşü yapıldı
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X