Ramazan Sarı Yazıyor... RİZE ve İNOVASYON

Ülkemizde hemen hemen herkesin ortak kanıya vardığı konulardan bir tanesi de Rize insanının kıvrak bir zekaya sahip olduğudur.

Ramazan Sarı Yazıyor... RİZE ve İNOVASYON
Ramazan Sarı Yazıyor... RİZE ve İNOVASYON Mustafa ÖZYANIK

Ülkemizde hemen hemen herkesin ortak kanıya vardığı konulardan bir tanesi de Rize insanının kıvrak bir zekaya sahip olduğudur.

Rizelinin bu özelliğine itafen filmler, diziler çekilmiş fıkralar anlatılmış, bu konu haberlere konu olmuştur. Evet, bazen bu kıvraklıktan dolayı herkeste tebessüm oluşturarak mizansen sahnelerde ortaya çıkmıyor değil.

Rizelilerin birçok fark yaratan özelliği vardır ki bunların en önemlisi olayları çok farklı boyutlardan değerlendirebilmeleridir. Çevresindeki gelişmelere inovatif bir bakış açısı sergileme özelliğini içinde barındırır Rizeliler. Fakat ne kadarı bu durumun farkında? Ne kadarı bu yeteneğini kullanıyor? Bunun detaylı bir şekilde araştırılması gerekiyor.

Rizeliler uzun yıllardır ülkemizin yönetim kademelerinde aktif bir şekilde görev almaktadırlar. Ülkemizin kaderini belirleyen belli başlı kararlarda insiyatif kullanma cesaretinde bulunmuşlardır, bulunmaya da devam etmektedir. Elbette ülkemizi yönetmek bu millet hizmetkar olmak çok şerefli bir görev ama tüm Rize de bu yeteneğe sahip dememiz micro milliyetçiliğe girer ki o da doğru bir davranış olmaz. Son zamanlarda dikkat edersek Rize’nin yetiştirmekte olduğu genç beyinlerde siyasetçi olma, bürokrat olma isteği oldukça artmıştır. Fakat unutmamak gerekir ki bu ülkenin siyasetçi, bürokrat kadar girişimciye, inovasyon yapan gençlere de ihtiyacı var. Son 15 yılda Rize’de üniversiteye giden genç sayısına baktığımız zaman genç beyin gücümüzün ne kadar büyük olduğunu anlamış oluruz. Bu gücü sadece siyaset ve bürokraside kullanırsak yazık etmiş oluruz. Herkesin yeteneği doğrultusunda bir alana yönelmesi gerekiyor.

Geçmiş dönemlerde imkanların kısıtlı olmasıyla insanlar ihtiyaçlarını gidermenin yollarını arar ve bir şekilde, uğraş ve çaba ile sorunu çözmek için bir yöntem geliştirirdi. Rize gibi zor coğrafyaya sahip bir yerde şartlardan dolayı sorunlar karşısında inovatif düşünce hâkim kalıyordu. Elbette şimdi de belli girişimler, inovasyonlar yapan kişiler var ama öyle bir dönemden geçiyoruz ki ulaşmak istediğimiz, ihtiyaç duyduğumuz her şey önümüze geliyor ya da biz ulaşıyoruz. Beyin kıvrımlarımızı zorlamamıza gerek kalmıyor belki de çünkü bizim yerimize birileri düşünüyor o ürünü önümüze koyuyor ve ihtiyacımız olduğu zaman parayla onu satın almamızı sağlıyor.Bu aslında sadece Rize’nin değil ülkemizin genel sorunu. Bu sorunu sadece birilerine mal ederek, siyasileri, yöneticileri kuru kuru eleştirerek çözemeyiz.

Az önce dediğim gibi öyle bir dönemden geçiyoruz ki istediğimiz bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bu sebeple bahanelerin arkasına sığınıp korkakça yorum yapmanın manası yoktur. Toplumda herkesin gördüğü ya da sadece senin gördüğün eksikler var öncelikle onları tespit et daha sonra onun çözümü nedir, o noktada sen ne yapabilirsin onu düşün. Bırak boş beleş konularla zaman öldürmeyi. Bu ülkeye, bu güzel şehire, kendine ne katabilirsin onunla dertlen artık.

Elimizde bu kadar üniversite mezunu varken bu insanların inovasyona, yenilikçi fikirlere yönelmesi bizler için çok daha yararlı olacaktır.

Rize’de hiç mi inovasyon yok? Elbetteki var. Rize insanı tarihten bu güne olaylara olan farklı bakış açısıyla inovatif fikirler ortaya atmıştır. Bu fikirler ülkemiz ve memleketimizi için hayırlı sonuçlar doğurmuştur.

 

Nedir İnovasyon? İnovasyonu tek kelimeyle anlatmak gerekirse YENİLİK/YENİLİKÇİLİK diyebiliriz. Bir süreci, bir sonucu değiştiren olaylara inovasyon diyebiliriz. Bu sebeple inovasyon yapılmalı derken muhakkak yeni bir buluş demek istemedim. Yaptığınız bir işte de, siyasette de, bürokraside de yani her yerde inovasyon yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse yıllarca çay elle tek tek toplanıyordu, çay makası üretildi birim zamanda daha çok toplanıldı verim arttı. Yöreden örnek vermek gerekirse en yalın bu şekilde anlatılabilir.

Demem odur ki her ne işle uğraşıyorsak uğraşalım, en basitinden en karmaşık olanına kadar; eğer bir şeyler değiştirmek istiyorsak daha iyisini istiyorsak muhakkak inovasyon yapmamız gerekiyor. Rizeliler bu ülkede birleştirici güç olmuştur her zaman ve bu böyle devam edecektir. İçimizde olan o yenilikçilik ruhunu bulunduğumuz yerlerde mutlak surette ortaya koymalıyız. Siyaset yapıyorsak yeni bir yön getirmeliyiz, bürokratsak yeni yönetim şekilleri geliştirmeliyiz, öğretmensek daha verimli öğretmenin yollarını aramalıyız yani aslımızı ortaya koyup işimize ivme kazandırmalıyız. Çünkü inanmalıyız ki yenilikçi olmak Rizelinin kanında var.

Daha çok üretmek daha farklı olmak için yenilikçi olmak lazım,çok çalışmak lazım.

Muhabbetle…

NOT!!

Merhaba kıymetli okur;

Bendeniz Ramazan SARI. Rize/Ardeşen’liyim. İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Şuan da özel bir firmada mühendis olarak çalışıyorum. Teknoloji ve inovasyona olan merakımdan dolayı belli bir birikime sahibim. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inanmaktayım. Bu sebeple de nacizane bildiklerimi belli periyodik aralıklarla sondakikarize.com da sizlerle paylaşacağım. Umarım faydalı olur

Muhabbetle kalın.

RAMAZAN SARI RİZE İNOVASYON
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X