AK Parti Rize'de Kaç İsim Başvuru Yaptı

Rize’de 61 isim belediye başkan aday adaylığı başvurusunda bulundu.

AK Parti Rize'de Kaç İsim Başvuru Yaptı
AK Parti Rize'de Kaç İsim Başvuru Yaptı Mustafa ÖZYANIK

Dün gece saat 00:00’a kadar uzatılan aday adaylık başvuru süresi sonrası Adalet ve Kalkınma Partisi’nde başvuru süresi sona erdi. Başvurular Genel merkez, İl başkanlığı ve ilçe başkanlıklarından yapıldı.

Buna göre, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de 51 isim belediye başkan aday adaylığı başvurusunda bulundu.

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için AK Parti Rize'deki 18 belediye içerisinde sadece Çamlıhemşin ilçesinde aday adaylığı başvurusunda bulunulmadı.

BAŞVURU SÜRECİNDEKİ DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR...

ARDEŞEN

Rize’nin en büyük ilçesi Ardeşen’de sadece bir aday adaylığı başvurusunda bulunuldu. O da Ardeşen Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Mecit Moral. Mevcut Başkan Hakan Gültekin yeniden aday mı olacak? Yoksa aday adaylık başvurusunda bulunan Mecit Moral mı aday edilecek? Ya da bu iki ismin dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirleyeceği isim mi aday olacak? Tüm bu soruların cevabı önümüzdeki kısa süreçte ortaya çıkacak. Öte yandan aday adaylık başvurusunda bulunması beklenen AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Avni Kâhya görevinden istifa etmedi ve dolayısıyla aday adayı başvurusunda bulunmadı. Ancak bu sürece ilçe başkanları dahil edilmediği için Avni Kahya'nın aday olma ihtimali var. Öte yandan mevcut belediye başkanları ile AK Parti il ve ilçe başkanlarının aday adaylığı başvurusunda bulunmamaları yönünde AK Parti Genel Merkezince karar alınmıştı. 

GÜNEYSU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu aday adaylığı başvurusunda rekor kırarak ilçeler arasında birinci oldu. Mevcut başkan Halil Turan’ın yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından ilçede belediye başkan adayı olmak için 8 isim başvuruda bulundu. Bunlar; Hasan Hanedar, Ali Rıza Sancaktutan, Metin Terzi, Ali Karslı, Rıfat Özer, Erol Topçu, Adnan Yığcı, Mustafa Gündoğar. Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

ÇAMLIHEMŞİN

Rize’nin turizm kenti Çamlıhemşin’de ise aday adaylığı başvurusunda bulunan olmadı. Rize genelinde aday adaylığı başvurusu bulunulmayan tek ilçe Çamlıhemşin oldu. Bu ilçede halen belediye başkanlığı görevini yürüten Osman Haşimoğlu yeniden aday olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

RİZE

Rize merkez ise en dikkat çeken süreci işledi. Rize belediye başkan aday adaylığı için adı geçen birçok isim başvuruda bulunmadı. Başvuruda bulunanlar iki kişi ile kaldı. Bunlardan biri Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi ve İller Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Yerebakan, diğeri ise Köksal Toptan. Bir önceki yerel seçimlerde Rize Belediyesi için yapılan başvuru sayısı 10 idi. Rize’den sadece iki aday adayının çıkması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’ye belediye başkan adayı olarak kendi atayacağı ismin olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

RİZE’DE 6 BELDE BELEDİYESİNE 16 BAŞVURU YAPILDI

Rize merkezde 3 Çayeli’de 2 ve Ardeşen 1 olmak üzere toplam 6 belde belediye başkan aday adaylığı için 16 isim başvuruda bulundu. Ardeşen Tunca Beldesi’nde Şuayip Büyüksofuoğlu, Recep Ali Köse ve İbrahim Pertek başvuruda bulundu. Bu belde de halen başkanlığı Ahmet Naci Aytemiz yürütüyor.

Rize: Mehmet Yerebakan, Köksal Toptan

Ardeşen: Macit Moral

Çayeli: İbrahim Öztürk, Mustafa Sözer, Hüseyin Öztürk

Çamlıhemşin: Yok

Derepazarı: Ahmet Ayhan Yıldız, Kerim Aksoy, Zafer Karataş

Fındıklı: Mustafa Kasım Zorlu, Şaban Yılmaz, İsmail fethi Velioğlu, İbrahim Kartal

İkizdere: Ali Yazıcı, Selçuk Ekşioğlu, Süleyman Tavukçu

İyidere: Saffet Mete, Abdullah Mete

Güneysu: Hasan Hanedar, Ali Rıza Sancaktutan, Metin Terzi, Ali Karslı, Rıfat Özer, Erol Topçu, Adnan Yığcı, Mustafa Gündoğar

Hemşin: Ziya Metin Usta

Kalkandere: Mehmet Özdemir, Refik Çolak, Sinan Çolak, Osman Yılmaz

Pazar: Sabri Aydoğdu, Recep Ali Çatan, Hamza Kandemir, Savaş Büyükterzi

Kendirli Beldesi: Yusuf Ak, İlyas Gör, İsmail Uzun

Muradiye Beldesi: Mehmet Ali Mert, Hikmet Avcılar, Recep Delihasan

Salarha Beldesi: Hüseyin Şan

Çayeli/Büyükköy Beldesi: Mustafa Çepni, Muhammet Koçal,

Çayeli/Madenli Beldesi: Bayram Ali Sarı, İhsan Karaoğlu, Ömer Öztürk, Uğur Bostan

Ardeşen/Tunca Beldesi: İbrahim Pertek, Şuayip Büyüksofoğlu, Recep Ali Köse

Haber: www.sondakikarize.com

ak part rize belediye başkan aday adaylığı süresi sona erdi 61 isim başvuruda bulundu
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
mümin     2018-11-17 Hakan Başkan 5yılda ,16 yılda yapılan hizmetlere eşit bir hizmet vermiştir gidin pazar,çayeli,fındıklı hatta rize merkzde bile Hakan Gültekinin Ardeşene kazandırdığı hizmetleri konuşuyor bence da daha da hizmet getireceğine güvenim sonsuzdur bir beş yıl daha Hakan gültekinle devam
cenk     2018-11-17 Ardşende Hakan GÜLTEKİNLE devam inşallah
Mustafa duman     2018-11-17 Ardeşenimiz için Mecit Moralin Hayirli olacağı kanaatindeyim. Halkin isteğini gözardı etmeyiniz. Önceki seçimde Halk kemal şamlıoğlunu istedi. Ama Mevcut başkan aday yapıldi. Reisin hatirina halk oy verdi. Bu seçimde bu yanlışa düşmezler inşallah. Ben Mecit moral diyorum. İyi günler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X