Rize Valisi Erdoğan Bektaş'a Memleketi Trabzon'dan Eleştiri

Karadeniz’den Günebakış Gazetesi imtiyaz sahibi Ali Öztürk geçtiğimiz hafta kaleme aldığı yazıda valiler kararnamesini değerlendirdi.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş'a Memleketi Trabzon'dan Eleştiri
Rize Valisi Erdoğan Bektaş'a Memleketi Trabzon'dan Eleştiri Mustafa ÖZYANIK

Karadeniz’den Günebakış Gazetesi imtiyaz sahibi Ali Öztürk geçtiğimiz hafta kaleme aldığı yazıda valiler kararnamesini değerlendirdi.

Öztürk; Rize, Trabzon ve Gümüşhane Valililerinde yapılan değişiklikleri çarpıcı ifadelerle değerlendirdi.

Zonguldak’a atanan Rize Valisi Erdoğan Bektaş hakkında “Arkasında iz bırakacak icraata imza atmadı.” dedi.

Günebakış Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Öztürk’ün Kaleme Aldığı O Yazı

Bölgede yakından takip ettiğimiz üç kentin valisinin de yerleri değişti. Trabzon Valisi Yücel Yavuz başmüfettişliğe (kızak görev), Rize Valisi Erdoğan Bektaş Zonguldak Valiliğine, Gümüşhane Valisi Okay Memiş ise Erzurum Valiliğine atandı. Yol haritasına bakıldığında yalnızca Memiş’in önü açık gözüküyor.

Yücel Yavuz Trabzon Valisi: Gümüşhane Valisi iken Trabzon’a atanan Yavuz, Trabzon’da beklenenden fazla kaldı. Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ile iyi hukuku olduğu bilinen ve Haziran 2016 tarihinde Trabzon’a atanan Yavuz, hem Trabzon için hem kendileri için sürpriz atamaydı. Gümüşhane’de ve Trabzon’da arkasında izler bırakacak işlere imza atamadı. Belki de atmasına fırsat tanınmadı.

Gümüşhane’de siyasîlerle iyi ilişkiler içinde olmadığı bilinen Vali Yavuz, Trabzon’da da benzer çizgide çalıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yıldızı hiç barışmadı. Risk alacak hiçbir işe kalkışmadı. Bir anlamda vaziyeti idare etti. Öne çıkmadı, her icraatında “Siyaset ne der?” keyfiyetine baktı!.. Özellikle son dönemde büyükşehir olan illerde valiler çok geri planda kaldı lâkin buna rağmen risk alan ve bir şeyler yapmak isteyen valiler yine yapıyor.

Vali Yavuz, Gümüşhane büyükşehir olmamasına rağmen yine imzalık işler yapamadı. Trabzon’da STK’lar ile iyi ilişkiler içinde oldu ama bunu kent yararına kullanacak bir eylem içinde olmadı veya olamadı.

Günebakış olarak bir artı ve bir eksisini kayda geçmek istersek 15 Temmuz’da dik durdu. Darbeye karşı kendini ortaya koydu. Tavır aldı, kendisine emanet edilen Trabzon’a sahip çıktı. Devleti zaafa düşürmedi. Bu keyfiyet bizim hafızamızda kalan artısıydı.

Millî Eğitim Komisyonunun yeni yapılan teknik liseye verdiği “Prof. Dr. Necmettin Erbakan Teknik Lisesi” ismi ile Bahçecik İmam Hatip Ortaokuluna verdiği “Ali Şükrü İmam Hatip Ortaokulu” isimlerini imzalamayıp geri çevirdi. Kendilerini aradığımızda “Erbakan’ın adı üniversitelere verilmeli!.. Ali Şükrü Bey’in adını da koyarsak komşu vilayet Topal Osman Ağa’dan dolayı alınır!..” gibi ilgisiz cevaplar verdi. Olayın üzerine çok gittik. Lâkin yalnız kaldık. Saadet Partisinin il başkanı bile umursamadı. Bu ölçüler bize göre artı veya eksi ölçüler. Bu ölçüler bize göre kayıt altına alınması gereken ölçüler. Yoksa herkese göre değişir. Biz, günebakış olarak Vali Yücel Yavuz’u böyle değerlendirdik. Başkaları farklı bakabilir. Yolun açık olsun.

Erdoğan Bektaş Rize Valisi: Rize zor şehir. Cumhurbaşkanı’nın kenti olması dolayısıyla hem önemli hem özellikli. Valilerin vatandaşla bile olan bazı ilişkileri rahatlıkla Cumhurbaşkanı’na iletilebiliyor. Buna rağmen biz Sayın Bektaş’ın arkasında iz bırakacağı bir icraata imza attığına gazeteci olarak tanıklık etmedik. Böyle bir icraatı kaydetmedik. Zonguldak, manevî olarak Rize’nin altında ve icraatından fazla haberdar olunmayan illerden. Belki de Rize’de kendini fazla gösteremeyen Sayın Bektaş Zonguldak’ta çok özel ve özellikli işlere imza atar. Yolu açık olsun.

Okay Memiş Gümüşhane Valisi: Bize göre Gümüşhane Hasan Basri Güzeloğlu’ndan sonra aksiyoner ve risk alan bir valiyle çalıştı. Kendilerini görevimiz gereği yakından izledik. Önce kentteki nemelazımcı anlayışın değişmesine çok uğraştı. Karşılığını tam olarak bulamadı ama pes etmedi. Her vali her kenti yönetemez. Okay Memiş Gümüşhane’yi yönetti. Yalnız Gümüşhane’yi yönetmedi. Gümüşhane’nin geleceğine dair de projeler üretti. Ne yazık ki vekiller kendisine ayak uydurmak yerine ayak diredi. Vali Memiş büyük işlerle uğraşmayı tercih ederken vekiller küçük hesaplar yaptı. Buradan baktığımızda şayet vekiller Vali Bey’in önünü açmış olsalardı ve hazırlanmış teoriler pratiğe yansıma şansı bulsaydı Gümüşhane bu süreçte çok şey kazanırdı. Dileriz açılan bu ufuk yeni dönemde kapanmaz.

Vali Memiş, Erzurum ile ödüllendirildi. Erzurum önemli bir bölge kenti. Erzurum’a adım atmış olmak, bölgelerin ilk basamağı sayılır. Dileriz başarıları Hasan Basri Dilekoğlu gibi daim olur. Unutmayalım ki Erzurum valileri müsteşar ve bakan bile olabiliyor. Başarılarının devamını dileriz. Gümüşhane’deki kadar olmasa da Erzurum’da da kendisini takip edeceğiz.

rize zonguldak vali erdoğan bektaş günebakış ali öztürk
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X