Salih Navdar Yazıyor... Terörü Sporla Yenmenin Yolu RAFTİNG

Başarı için Geleceğe Azimle Kürek Çeken Yeni Raftingciler

Salih Navdar Yazıyor... Terörü Sporla Yenmenin Yolu RAFTİNG
Salih Navdar Yazıyor... Terörü Sporla Yenmenin Yolu RAFTİNG Mustafa ÖZYANIK

Türkiye’nin sportif manada yeni parlayan yıldızı Rafting de son yapılan Kahramanmaraş şampiyonasında kupalar sahiplerini bulurken, özellikle bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı.

Her ilde Rafting yapılmalı sloganı ile Türkiye’nin dört bir yanında şampiyonalar düzenleyen Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı, Tunceli, Van ve son olarak Kahramanmaraş’ta düzenlenen şampiyonada yeni oluşum gösteren takımların bu branşta Türkiye derecesi yapmaları, istenilen hedefe ulaşıldığının bir kanıtı şeklinde kendini göstermekte mesajı verdi.

Terörü sporla Yyenen adam Fikret YARDIMCI; Terörü sporla yeneceğiz. Raftinge yeni sporcular yetiştireceğiz sloganı ile il il gezip, yeni oluşumlara imkan verip, il ve ilçelere şampiyona için ön ayak olan, destek veren Federasyon bu uğurda hak ettiği taktiri de son yapılan Rafting şampiyonasında Kahramanmaraş’ta almış oldu.

Türkiye genelinde rafting yapılmayan nehir kalmayacak sloganı ile ülkenin doğusundan, batısına, kuzeyinden, güneyine il, ilçe ve belde demeden her köşe bucağa sporun kaynaştırıcı, barıştırıcı ve kucaklayıcı yüzünü götüren Rafting Federasyon Başkanı ve WRF Dünya İkinci Başkanı Fikret Yardımcı gelişmekte olan Rafting branşının elinden tutarak dünyanın sportif faaliyetler kapsamında odak noktası olan olimpiyatların kapısına kadar götürdü.

2017 yılında yeni bir oluşumun ilk adımlarının atılması ve 2018 yılında Türkiye’nin başını çektiği WRF Dünya Rafting Federasyonunun kuruculuğunu üstlenen Yardımcı, özellikle doğu illerinde yaşayan gençlerin bu harika spordan mahrum kalmaması için büyük çaba harcayarak, geçmişte terörle adı anılan güney doğu illerimizde Rafting faaliyeti başlatmış, bununla da yetinmeyerek birçok ile de Türkiye şampiyonalarının yapılmasında fikir babalığı yapmıştır.

Hal böyle iken şu an yurt genelinde yapılan bir Türkiye Rafting Şampiyonalarına Hakkâri, Van ve Tunceli gibi illerimizden sporcular rafting sporu yapmak için katılım sağlamakta ve dereceler almaktalar.

Özellikle bu yıl kurulan Hakkari Cilo takımının Kahramanmaraş’ta yapılan Türkiye Rafting Şampiyonasında derece alması bu spor için verilen emeklerin boşa gitmediğinin bir abidesi olarak önümüzde durmakta.

Kahramanmaraş’ta yapılan şampiyonada dereceye girerek kupa ve madalya alma hak kazanan yeni kulüplerden Hakkari, Van, Tunceli, Dalaman, Sarsala ve Güneysu köklü kulüpler olan Rizespor, ÇAYKUR Spor, Artvin Yusufeli ve Düzce’ye de çalışkan, azimli ve dişli rakiplerin alttan yetiştiğini göstermiş oldular.

İşte Raftingin dereceye giren köklü ve yeni takımları ve elde edilen Türkiye dereceleri

Açık Yaş Bay      : 1. ÇAYKUR-Rize, 2.Dalaman Belediyesi-Muğla, 3. Çatak-Van

Açık Yaş Bayan  : 1.Pertek Belediyesi – Tunceli, 2. Sarsala-Muğla, 3. Dalaman-Muğla

Açık Yaş Mix         : 1.Dalaman Belediyesi-Muğla, 2. Güneysu spor-Rize, 3.Sarsala-Muğla

U23 Bay               : 1.Yusufeli Belediyesi- Artvin, 2.Çaykur-Rize,3.Dalaman Belediyesi-Muğla

U19 Bay               : 1. Düzce, 2. Rizespor,3. ÇAYKUR-Rize

U19 Bayan          : 1.Pertek Belediyesi-Tunceli, 2. Hakkari Cilo Rafting, 3.Dalaman Belediyesi - Muğla

Öte yandan:

Van Çatak Belediyesinin Başarısı:

Geçtiğimiz yıla kadar adını bile duymadığımız ancak Süleyman Bayat hocanın azimle ve hırsla çalıştırdığı Van Çatak Belediye spor Kulübü takımı katıldığı 2017 yılında Muğla Dalaman yarışında dereceye girerek ilk kupasını almış ve 2018 yılı faaliyetinde bir de Türkiye Şampiyonası Çatakta düzenletmiştir. Burada ev sahibi oluşunu fırsata çeviren Süleyman Bayat ve sporcuları birçok madalya ve kupa kazanmış ve son olarak Kahramanmaraş’ta düzenlenen yılın son yarışında da çok zor bir kategori olan açık yaş erkeklerde Türkiye 3.sü olmuştur.

Van Çatak Belediye Spor Kulübünün elde ettiği başarıyı Süleyman Bayat Hoca şöyle özetledi; “Ve bir şampiyon ayıda kazasız belasız bitirdik Van ilimizi Çatak Belediye spor kulübümüzü en iyi şekilde temsil ettik. Bu şampiyonada Hak ettiğimiz kupamızı aldık Allah’ın izniyle dehada güzel olacak İlimizi ilçemizi Temsilen daha birçok başarıya imza atacağız. Bu şampiyonada bizden desteklerini esirgemeyen Van Valimize İlçe Kaymakamımız Hamza Türkmen'e Van Büyük Şehir belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığına ilçe Belediye Başkanı Yardımcımız Murat Okan'a Belediye spor Başkanımız Erdoğan Babur'a bizi Kahramanmaraş’a götürüp getiren kaptanlarımıza çok Teşekkür eder saygılarımı sunarım. Her şey Daha güzel bir çatak için her şeyimiz Geleceğimiz olan çatak gençleri için bir dahaki şampiyonada Başarılarımızı devam etmek için durmadan çalışacağız. Sporcularımı canı gönülden Tebrik ediyorum. Fikret Yardımcı”

Dalaman Sarsala Spor Kulübünün Başarısı:

Muğla Dalaman’da yapılan 2017 yılı faaliyet programındaki Türkiye şampiyonası sonrası yeni kurulan Sarsala Spor Kulübü ekibi her gittiği şampiyonada olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da güzel dereceler elde etti. Saniye Uyar Kırık hocanın öğrencileri başarıya ulaşmanın mutlak çalışmak ve azme dayalı olduğunu bir an olsun aklından çıkarmayarak kürek çekmenin ödülünü şampiyona sonunda kaldırdıkları kupa ile taçlandırmış oldular.

Bu başarının şüphesiz mihmandarı olan Saniye Uyar Kırık elde edilen bu başarı ile ilgili şunları söyledi; “Kahramanmaraş’ta yapılan R4.4.Ayak Rafting Türkiye Şampiyonasında Açık yaş Bayanlarda Kız çelerim Türkiye 2 ligini elde etti. Türkiye birinciliğini saliselerle kaybetti. Mix Takımımız ise Türkiye üçüncüsü oldu. Dalaman Sarsala Spor Kulübümüz henüz İki aylık yeni bir kulüp olmasına rağmen 1 Türkiye Birinciliği,2 Türkiye ikinciliği,1 Türkiye üçüncülüğü kupasını almıştır, sporcularımla gurur duyuyorum. Aslanlar gibi savaştılar mücadele ettiler. İlk gündem beri her zaman manevi olarak yanımda olan bana güç veren Kulübümün Kurucu üyelerinden Süleyman Şahin’e Şükran’ları mı sunuyorum. Ayrıca gençlerimiz için çırpınan koşuşturan Dalaman’ın gururu Elif Çokgezen hanımefendiye Nurgül Kubilay Çelik e teşekkür ederim. İnşallah daha çok çalışacağız kendimizi geliştireceğiz Avrupa Ve Dünya Şampiyonasında Ülkemizi en iyi şekilde temsil edip Ülkemizi gururlandıracağız. Her zaman izlediğimiz yol şudur: Önce Ahlak, sevgi saygı ve mütevazilik. Her zaman Değerlerimiz başarıdan daha önce gelecektir. Rafting Federasyon Başkanımız Fikret Yardımcı Doğu illerindeki gençlerimizi Raftingle buluşturma ve terörden uzaklaştırma noktasında çok büyük projeler hazırlamış cesurca bu bölgelerde hayata geçirmiştir. Yıllardır bu bölgelerde nehir var olmasına rağmen gençler İlk defa Başkanımız Fikret Yardımcı sayesinde gençler bu spora yöneltilmiştir Ayrıca Türkiye’nin her bölgesinde artık Rafting var. Rafting konuşuluyor. Sporla terörü yeniyoruz. Her yarış olduğu gibi Harika bir Organizasyon gerçekleştiren Organizasyon ekibimize, Teknik Kurula, Nehir güvenliğini sağlayan Turkuaz ekibine, hakemlerimize, antrenör ve sporcularımıza, Federasyon Başkanımıza, Kahramanmaraş halkına, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve personellerine Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bizlere maddi ve manevi destek olan herkese gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Dalaman Belediye Spor Kulübünün Başarısı:

Dalaman Belediyesi 2017 yılında düzenlediği ilk şampiyona ve kurduğu Rafting kulübü ile aslında başarılı geçecek olan yılların ve şampiyonaların sinyallerini de vermiş idi. Kulübün başında gerek yurt içinde gerekse İtalya’da yapılan 2017 Dünya Rafting şampiyonasında gösterdiği performansla veren Mustafa Ali Akbulut takımını iyi motive ederek birçok şampiyonada adından söz ettirmesini bildi. Gerek Van Çatak gerekse Kahramanmaraş şampiyonalarında Dalaman Belediye Rafting Takımının aldığı başarılar gelecek yıllara adeta referans olacak.

Elde edilen Haklı başarının öncüsü ve takım çalıştırıcısı Mustafa Ali Akbulut şunları kaydetti; ”19-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş ili Ceyhan Nehri’nde düzenlenen Rafting Türkiye şampiyonası 4. Ayak yarışlarında, Dalaman Rafting Belediye spor Mix takımımız Türkiye şampiyonu olmuştur. Ayrıca Açık yaş Erkek takımımız Türkiye 2. si, U23 Erkek takımımız Türkiye 3. sü, Açık yaş Bayan takımımız Türkiye 3. sü, U19 Bayan takımımız Türkiye 3. sü olarak; 5 kupa ve toplamda 25 madalya alarak Türkiye rekoru kırmıştır. Başarımızda bize desteklerini esirgemeyen başta Dalaman Belediye başkanımız sayın Muhammet Şaşmaz, belediye Başkan yardımcımız sayın Ramazan Ontaş ve her daim desteklerini hissettiğimiz saygıdeğer Dalaman halkına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca; tüm yarış ve organizasyon boyunca bizler için çalışan Rafting federasyonu teknik kurulu ve milli takım hocalarımız Erdoğan Buçan, Savaş İzmirli, Basri Yazıcı ve tüm hakemlerimiz ile bizler için nehir güvenliği alan başta Turkuaz Arama-Kurtarma ekibi ve Mehmet Eskitaş, Hamza Aktaş ‘a şükranlarımızı sunarız. Tabi bütün bunların yanında bize en iyi şekilde ev sahipliği yapan misafirperver Kahramanmaraş Büyükşehir belediye başkanı sayın Fatih Mehmet ERKOÇ’ a ve rafting sporunu tüm ülkeye yayan ve bizleri her daim destekleyen federasyon başkanımız sayın Fikret Yardımcı’ ya sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Ege’nin çocuklarını izlemeye devam edin.”

Rize Güneysu Spor, Tunceli Pertek ve Hakkari Cilo Rafting Takımlarının Başarısı:

Şampiyonalarda yeni kurulan takımlardan bir başarı beklenmez ve deneyim ve tecrübe kazanması düşünülse de bu tabuyu yıkan Tunceli Pertek ilk olarak Giresun Çamoluk’ta yarışmış ve elde ettiği başarı sonrası ilk Avrupa Şampiyonası yarışlarında Güncistan’da Avrupa 3. Sü olmuştu. Türkiye şampiyonalarında da başarı artarak devam etti. Bu başarı Tunceli’ye hasretle beklenen Türkiye Şampiyonasını ve ardından da Vali Tuncay Sonel Rafting spor kompleksinin açılmasına vesile olmuştur. Elbette bu başarıların alt yapısını hazırlayan isim de Rafting Federasyon Başkanı ve WRF Dünya Rafting 2. Başkanı Fikret Yardımcı’dır.

Hakkâri Cilo düzenlenen tüm şampiyonalara en kalabalık katılımla gelmeye çalışan ve bu anlamda en centilmen takım ödülünü kazansa da son yapılan Kahramanmaraş organizasyonunda kendi kategorilerinde iyi bir derece alarak yeni kurulan bir takımdan beklenmeyen performansla ilk kupalarını almanın haklı gururunu yaşamaktalar.

Rize güçlü akan nehirlerinde yetişen iyi kürek çeken Raftingcileriyle öne çıkan bir şehir. Bu bağlamda halı hazırda ÇAYKUR, Rize Spor, Ardeşen Belediye Spor, Ali paşa Spor Rafting takımı var iken bu başarı kervanına Güneysu Spor Rafting Kulübünün eklenmesi ve katıldıkları ilk resmi yarışta da Türkiye derecesi almaları gelecekte bir çok takımın karşısına dirayetli ve başarıyı kovalayan vir ve bir takımın beklediği yönünde sinyal verdiğini gösteriyor.

Türkiye’de Rafting sporunun gelişmesi ve uzun yıllar başarı ile devam etmesi için Avrupa ve Dünya şampiyonları çıkartmak için izlenmesi gereken yol zaten bu işin mihmandarları tarafından Fikret Yardımcı tarafından atılmıştır. “Rafting Yapılmayan Nehir Kalmayacak ve Terörü Sporun Barıştırıcı, Kaynaştırıcı ve Birleştiriciliği bizi güçlü Türkiye yapacak” işte bu slogan nice başarılı sporcuların bu topraklar üzerinde yetişmesine ön ayak olacaktır. Teşekkürler Fikret Yardımcı Teşekkürler bu spora gönül veren ay yıldızlı bayrağımız altında istiklal marşımızı gür ve yüksek sesle okuyan antrenör ve sporcularımız.

Salih NAVDAR - Gazeteci YAZAR

terörü sporla yenmenin yolu rafting fikret yardımcı salih navdar
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X