Ardeşenli Eski Milletvekilinden Çarpıcı Sözler...

İzmir’in eski vekillerinden TBMM’ye mesaj: Partiniz iktidara gelmeyecek!

Ardeşenli Eski Milletvekilinden Çarpıcı Sözler...
Ardeşenli Eski Milletvekilinden Çarpıcı Sözler... Mustafa ÖZYANIK

İzmir’in eski vekillerinden TBMM’ye mesaj: Partiniz iktidara gelmeyecek!

 

Aslen Rize Ardeşenli olan 20. Dönem İzmir Milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Öney, anayasa değişikliği için, “Hala siyasi partiler bile anlayamadı. Partimiz iktidara gelince diyorlar. Arkadaş partiniz iktidara gelmeyecek. Partilerin iktidarı bitiyor. Kim iktidara gelecek? Cumhurbaşkanı” dedi.

 

Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şubesi Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Toplantıda 2009 yılında faaliyete geçen birliğin süreç içinde gerçekleştirdiği programlar hakkında bilgi verildi.

 

ATA’MIZI SEVENİ SEVECEĞİZ!

Toplantıda söz alan Şube Başkanı Metin Öney, “3 gün sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü, 10 Kasım… İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı afişte ‘10 Kasım’a kadar değil son Kasım’a kadar’ yazıyor. Ben bunu çok beğendim. Bu cümleyi fevkalade beğendiğimi belirtmek istiyorum. Biz Türk Parlamenterler Birliği olarak Ata’mızı seveni seveceğiz. Onun içindir ki onun ilke ve ülküleriyle beraber olacağız. Onu rahmet anıyor ve arıyoruz. Atatürk’e zaman zaman yapılan çirkin saldırılar bizim sevgimizi azaltmayacak” dedi.

 

 

BİZ TARAFIZ

Öney, geçmişte farklı siyasi partilerde görev yapmalarına rağmen birlik çatısı altında başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade ederken, “Biz farklı partilerden arkadaşlarız. Bu kadar farklı partilerden geldiğimiz halde 2009’dan bu yana faaliyetlerin tamamını ittifakla yaptık. Bu nasıl oldu? Ana ilkelerde ittifak ettik. Ana ilkelerde biz tarafız. Ben ortadayım demeyi kabul etmiyoruz. Bekçi ile hırsız arasında, yangınla itfaiye, ilaçla mikrop arasında tarafsızlık olmaz. Birini seçeceksiniz. Değilseniz karşı taraftansınız. Biz tarafız. Atatürk’ten, üniter ve ulus devletten, laik cumhuriyetten, tam bağımsızlıktan, anti emperyalizmden, din ve vicdan özgürlüğünden, Başkent Ankara’dan, Türkçe resmi dilden yana tarafız. Gerisi teferruat kalıyor. Teferruat kaldığı için biz farklı partilerden gelen arkadaşlar 8 senedir ittifakla pek çok çalışmaya imza atmış oluyoruz” diye konuştu.

 

BİR ETKİNLİĞİMİZ 5 BİN KİŞİYE ULAŞIYOR

Öney, “Genelde vekillik bitince her şey bitiyor. Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum. Her şey bitince torunlarla uğraşmak başlıyor. Vekillik, bakanlık bitti bizler öyle düşünmedik. Bildiklerimizi, birikimlerimizi mezara götürmeyelim yurttaşlarla paylaşalım dedik. Sorumluluk duygusuyla hareket ediyoruz. Anayasa çalışmaları ilk başladığında ilk basın toplantısını biz yaptık. Bu yanlış dedik. İlk tepkiyi biz gösterdik. Duyurmamıza rağmen kamuoyunda yeterli ilgiyi göremiyoruz. Türkiye’nin polemiklere ihtiyacı olmadığını düşündük. İlk etkinliğimizde ‘aramızdaki bir arkadaş 10 kişiye haber verecek’ dedik. Böyle bir zincirlemeyle internetten 700 arkadaşa mesaj gönderiyoruz. Facebook arkadaşları da dikkate alındığında her bir etkinliğimiz 5 bine yakın kişiye ulaşıyor. 60’dan faza konuyu ve konuşmacıyı ağırladık. Hiçbir parti ve sivil toplum örgütü böyle bir çalışma yapmadı” dedi.

 

 

ARKADAŞ, PARTİNİZ İKTİDARA GELMEYECEK!

“16 Nisan referandumunu biz çok önemsedik” diyerek sözlerine devam eden Öney, “Hala siyasi partiler bile anlayamadı. Partimiz iktidara gelince diyorlar. Arkadaş partiniz iktidara gelmeyecek. Partilerin iktidarı bitiyor. Kim iktidara gelecek? Cumhurbaşkanı. Partiniz yüzde kaç oy alırsa alsın hükümet kuracak mı? Hayır. Burhan Özfatura’yla beraber tüm ilçeleri dolaştık. Bu işin tehlikelerini ifade etmeye çalıştık. Parlamenterler birliği olarak bu konuda da tavır sergiledik. Partilerin iktidarı söz konusu değildir diyerek anlatmaya çalıştık. Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklanmak gerekir” açıklamasında bulundu. 

 

ATATÜRK’E DÖNÜLMESİ GEREKİYOR

Eğitim’de yaşanan sıkıntılara değinen Öney, “Enkaz deniyor ama ilerleyen süreçte moloz devralınacak. Eğitim sisteminde Atatürk dönemine dönülmesi gerekiyor. Daha iyisini yapacağım diyerek çok daha kötüsüne dönüştürdü. 2002’den bu yana 6 bakan değişti. 4 artı 4 ne oldu? Ondan önceki ne oldu?” ifadelerini kullandı.

 

Haber: Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ

metin öney
Bu haber ile ilgili yorumunuz nedir?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X